Kırıkkale - Keskin'deki kültür varlıklarının belgelenmesi, koruma önerilerinin geliştirilmesi ve Fişekhane binası restorasyon projesi
Documentation of cultural properties in Kırıkkale - Keskin, development of preservation proposals and the restoration project of Fişekhane building
- Tez No: 363623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ MAZLUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 541
Özet
Bu çalışmada, tarihi antik dönemlere dayanan Keskin'de bulunan korunması gerekli kültür varlıklarının belgelenmesi, koruma önerilerinin geliştirilmesi, ilçede yer alan Fişekhane binasının detaylıca incelenerek koruma önerilerine dahil edilmesi ve tüm bu çalışmaların yanı sıra bölgede turizm potansiyeli yaratacak bir gezi güzergahı oluşturularak Keskin'in tanıtımına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Kültür varlıklarının değerlendirilmesine ve tanıtılmasına yönelik öneriler sunulurken Keskin için üretilen koruma projelerinin, günümüzde yok oluş sürecine girmiş olan yerleşimi kurtarmaya yetmeyeceği düşünüldüğünden koruma kavramları ile birlikte turizm kavramı da ele alınmıştır. Elde edilen bilgiler ve ileride ulaşılması hedeflenen sonuçlar hakkında bilgi verilmiştir. Keskin tarihi çevresinin geleceğe taşınması için kültür varlıklarının salt korunmasının yeterli olmadığı, tanıtım yapılarak kültür turizmi ile korumanın birlikteliğinin sağlanması gerektiği ifade edilmiştir. Tüm bu önerilerin kalıcı olması için disiplinlerarası ekipler tarafından bütüncül bir yaklaşımla ele alınmasının ve sürdürülebilir nitelikte tasarlanmasının gerektiği vurgulanmıştır. Çalışmanın ekonomik, toplumsal açıdan ve kültürel değerleri koruma açısından yerel halka katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to document the cultural heritage of Keskin, county of Kırıkkale, which is located on commercial and migration pathways and which has been proved with the archaeological excavations to date back to ancient times. It is also aimed to develop preservation proposals; to study thoroughly the Fişekhane building in the county, and ensure its preservation; as well as to create an excursion destination to the location in order to boost its tourism potential. Information has been provided about the currently obtained and the prospective results. It has been stated that it will not be sufficient to only preserve Keskin's cultural properties for its historical heritage to be carried into future, but the cultural tourism should be combined with preservation efforts. It has been stated that for all these measures to be permanent, they should be handled by an inter-disciplinary team in an integrated way and designed to be sustainable. The study is expected to serve not only the preservation of the traditional architectural heritage but also a contribution to the local residents in a social aspect and in protecting cultural assets.