Hacking the gestures of past for future interactions
Gündelik jestleri yeni nesil etkileşim tasarımları için 'Hack'leme
- Tez No: 363658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNAME TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, mobil cihazların jest temelli komutlarla kontrolüne yönelik yeni bir“dil”geliştirmeyi hedeflemektedir. Yapılan araştırma, jest temelli komutların tasarım süreçleriyle ilgili belli başlı yöntemler önerirken, bu yöntemleri insanların gündelik hayattaki bedensel ritüellerine ve nesnelerle kurdukları ilişkilerin bedensel hafızada bıraktığı izlerin temellerine dayandırmaktadır. Bu yaklaşımla tasarlanan jestsel komutların insanların gündelik davranışları içinde çözünen hareket setleri olması itibariyle kullanıcılar tarafından sezgisel olarak daha kolay anlaşılması ve daha kolay öğrenilebilmesi amaçlanmaktadır. Jest tasarımına yönelik bu yaklaşımı temellendirmek için tasarım bağlamı olarak önerilen teorik çatı, fenomenolojiye dayandırılmıştır. Burada fenomenolojiden kasıt, jestlerin ve hareketlerin yaşanmış/yaşanan deneyimlere dayandırılarak incelenmesidir. Bu fenomenolojik yaklaşım ile insanların nesnelerle olan ilişkileri ayrıntılı olarak değerlendirilerek, bu ilişkideki hareketsel, uzamsal ve hafızaya dayalı kilit noktalar derinlemesine irdelenmiştir. Jeste dayalı komutlar için teorik ve pratik araştırmalardan elde edilen fikirler, biraraya getirilip sentezlenerek cep telefonlarının temel fonksiyonlarını kontrol eden jest konutlarına uyarlanmış ve destekleyici bir video ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study proposes a new“vocabulary”of gestural commands for mobile devices, based on established bodily practices and daily rituals. The research goal is defined as making the motional gesture control inputs more intuitive and learnable by dissolving them into people's daily behaviours as well as offering essential approaches on the design processes of gestural commands. The research approach is grounded on a theoretical framework of phenomenology, which is to say emphasizing the use of gestures in lived experience. This notion is examined through humans' existing relations with the objects in broad terms, involving the historical and spatial aspects of those relations. The resulting ideas gathered from theoretical and practical research are then synthesized and applied to fundamental tasks of handling mobile phones and explained with a supplementary video.