Ev tipi buzdolapları için akıllı tazelik çekmecesi tasarımı
Smart freshness drawer design for household refrigerators
  1. Tez No: 363837
  2. Yazar: İSTEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Food Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte, tüketicilerin beklentilerine cevap verebilmek için beyaz eşyalarda temel özelliklerinin yanı sıra farklı ilave özellikler arayışına girilmiştir. Bu doğrultuda, en çok kullanılan beyaz eşyalardan biri olan buzdolaplarında, soğutma ile tazeliği koruma özelliğinin yanı sıra farklı akıllı çözümlere de ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez kapsamında da, meyve ve sebzeler için tazeliği daha uzun süre koruyabilmek için ortam koşullarını optimum değerlerde tutan akıllı bir sistem çalışması yapılmıştır. Çalışmada, öncelikle meyve ve sebzeler için çürüme hızını etkileyen faktörler incelenmiştir. Çürüme hızını doğrudan etkileyen etilen oranı, ortam bağıl nemi ve sıcaklık ile ilgili bilgiler üzerinde durulduktan sonra, çürüme hızını yavaşlatmak için optimum değerler genellemeler yapılarak belirlenmiştir ve iki temel sistem üzerine çalışılmıştır, (1) ozon kontrol sistemi, (2) nem kontrol sistemi.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is significantly important to respond to market requirements and what the customer actually needs. Also companies are actively seeking additional functionalities in home appliance sector to meet customers satisfaction and to be ahead from their competitors. In that respect, the most commonly used home appliance, which is refrigerator, needs also to have different aspects or solutions for freshness of the foods next to its main function which can be merely, cooling. This research and exploration is aimed to reach some conclusions to keep fruits and vegetables fresh for longer times while keeping the ambient conditions at optimum levels using a smart system. The study firstly investigates and explores factors that affect spoiling speed of fruits and vegetables. Spoiling speed is affected directly by ethylene gas amount, respiration speed and water loss.