Government behavior and inflation in Turkey an interpretation based on two alternative approaches
Türkiye'de hükümet davranışları ve enflasyon. İki farklı yaklaşım
- Tez No: 36387
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, iki farklı hükümet davranış biçimi ortaya atılmış ve bu davranış biçimlerinin Türkiye'deki enflasyon süreci ile olan ilişkileri 1980 sonrası Türkiye verileri kullanılarak incelenmiştir. Optimal senyoraj teorisi, amacı belli bir gelir gereksmimini normal vergilerin ve senyorajın refah maliyetini en aza indirerek karşılamak olan bir hükümet için optimal maliye politikasının, normal vergi oranlarım ve enflasyonu beraber artırmak olduğunu öngörmektedir. Çalışmada, Trehan ve Walsh (1990) tarafından geliştirilen bir model kullanılarak, optimal senyoraj teorisinin veriler üzerine getirdiği sınanabilir kısıtlamalar gösterilmiştir: Hem vergi oranlan hem de enflasyon durağan olmayan seriler olmalı ve bu iki seri birlikte hareket etmelidir (koentegre olmalıdır). Ancak, 1980 sonrası Türkiye verileri optimal senyoraj teorisinin bu beklentilerini desteklememektedir. Farklı bir görüş olarak, Bruno (1989) ve Bruno ve Fischer (1986 ve 1990) tarafından geliştirilen açıklara dayalı yaklaşım kullanılmıştır. Bu yaklaşım mali esaslar ve enflasyon arasındaki ilişkileri incelemekte ve enflasyon sürecini hükümetin bu mali esasları düzeltmekteki başarısızlığı olarak modellemektedir. Bulgularımız bu yaklaşımın beklentileriyle uyuşmaktadır: enflasyon mali ve parasal esaslar tarafından şekillenmektedir. Sonuçlar, Türiye'deki enflasyon sürecinin optimal olmadığının ve ekonominin gittikçe kınlganlaştığmın göstergeleri olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GOVERNMENT BEHAVIOR AND INFLATION IN TURKEY AN INTERPRETATION BASED ON TWO ALTERNATIVE APPROACHES In this study, two alternative forms of government behavior are proposed and their connections with the inflationary process in Turkey are analyzed using post- 1980 data. The theory of optimal seigniorage predicts that if government's aim is to minimize the welfare costs of financing a given amount of revenue needs by taxation and seigniorage, the optimal fiscal policy for the government is to increase ordinary income tax rates and inflation together. Using a model developed by Trehan and Walsh (1990), we showed the testable restrictions of the theory of optimal seigniorage on data: both the tax rate and inflation must be nonstationary series and the two series must be cointegrated. Post-1980 Turkish data, however, did not support these predictions of the optimal seigniorage theory. As an alternative, we used a deficit-oriented approach developed by Bruno (1989), and Bruno and Fischer (1986 and 1990). This approach investigates the connections between the fiscal fundamentals and inflation and models the inflationary process as the failure of the government to correct the fundamentals. Our findings were consistent with the predictions of this alternative view: the inflation being shaped by the fiscal and monetary fundamentals. Our results can be interpreted as a demonstration of the non-optimality of the inflationary process in Turkey and as an indication of the increased fragility of the economy.