PMMA biyoaktif çimentolarının mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi
Improvement of mechanical properties of PMMA bioactive cement
- Tez No: 363955
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
PMMA geniş mekanik özellik aralığı, darbe mukavemeti, şeffaflık, optik özellikleri, gıda tüzüğüne uygunluğu, parlak renkleri, sertlik ve düşük su absorbsiyonu özellikleri ile vazgeçilmez bir materyaldir. Ticari kemik çimento formüllemesinde halen kullanılmakta olan polimetilmetakrilat (PMMA) kendi kendine polimerleşen biçimsiz bir polimerdir. PMMA sanayide ve tıpta birçok uygulama alanına sahiptir. Sanayide uçak camları, gözlük camları, lens, mercek, otomobillerin sinyal lambaları, küvetler, boru yapımı ve birçok süs eşyasının yapımında kullanılan PMMA tıp alanında içerisine eklenen biyouyumlu kemik çimento karışımları ile kullanılmaktadır. Tıp alanında, dahili kemik kırıklarına lokal bir reaksiyon ile PMMA ilave edilmektedir. Ayrıca diş hekimliğinde protez kaide meteryali olarak kullanılmaktadır. Literatür çalışmalarıda incelendiğinde, farklı özelliklere sahip olan polimerlerin değişen oranlarda karıştırılması ile elde edilecek kopolimer yapının mekanik, kimyasal ve termal özelliklerinin geliştirilebileceği, bunun da kullanılan polimerlerin sinerjist davranışlarına bağlı olduğu bilinmektedir. Farklı oranlarda karıştıracağımız bioçimento malzemeler ile PMMA yapının daha mukavim hale gelmesini sağlamak ve kaide meteryallerinde kuruma sırasında görülen çekmeyi azaltmak amaçlanmıştır. PMMA, 18-20 Knoop sertlik numarasına sahiptir ve oldukça serttir. Çekme direnci 60 MPa, yoğunluğu 1,19 gr/cm3, elastik modülü 2400 MPa dır. İçerisine eklenen doğal organik yapılar keratin, kemik tozu ve hidroksiapatitle PMMA 'nın özellikleri iyileştirilirken tıp ve diş hekimliğinde kullanımının da mümkün hale geleceği düşünülmektedir. Tırnak ve boynuzun ana maddesi olan keratin suda çözünmeyen ve yapısal olarak sağlam olan bir yapıdır. Kemik tozu, canlı yapıya çok yakın bir doku olması nedeniyle ağzında kemik kaybı olan hastalarda implant tedaviside kullanılmaktadır. Hidroksi apatit oksijen ile tepkimeye girmeyen, dentin ve kemikte bulunduğundan yüksek uyumluluk göstermesi beklenen bir malzemedir. Bu nedenle oluşturulacak kompozitlerin özellikle tıp alanında uygulama kolaylığı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada PMMA içerisine belirli oranlarda güçlendirici materyal takviyesi yapılarak, ağız içi kullanımında görülen dezavantajları ortadan kaldırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
PMMA is an indispensable material with a wide range of mechanical properties, impact strength, transparency, optical properties, compliance with food regulations, bright colors, hardness and low water absorption properties. Polymethylmethacrylate (PMMMA) is an amorphous polymer which iscurrently used in the formulation of commercial bone cement (PMMA), polymerize itsself. PMMA have many applications in art and medicine. PMMA is used for making plane windows, spectacle lenses, contact lenses, lens, automobiles signal lamps, bathtubs, tube making, and many decorative items in the art, also in medical PMMA is used with added into the biocompatible bone cement mixtures. In medicine, PMMA is added to internal bone fractures with local reaction. Also in the dentistry it is used for denture base material. Literature studies also examined, in varying proportions with different properties of the polymers were mixing the copolymer structure and mechanical, chemical and thermal properties can be improved, which in turn used polymers synergistic behavior is connected are known. The aim of this study is, bioçimento materials will mix in different proportions to PMMA to become more resistant and to reducu shrinkage during drying seen in the base material. PMMA have 18-20 Knoop hardness number and it is pretty hard. Tensile strength is 60 MPa, density is 1.19 g/cm3, elastic modulus is 2400 MPa. When added into PMMA natural organic structures as keratin, bone powder and hydroxyapatite, the specification is improved,and it may be use in medicine and dentistry. Keratin, which is the main ingredient of nail and horn is not soluble in water and structurally sound structure. Bone powder is a structure, very close to the live tissue and used in the implant treatment of bone loss patients. Hydroxy apatite is not reacted with oxygen and it is a material expected to show high compatibility in bone and dentin. Composites which is formed fo this reason is considered to ease application in the medical. In this study, the aim is examination of changes in the mechanical behavior of specific proportions of bone powder, creatine, and hydroxyapatite into PMMA and as a result chronic joining strength observed a positive contribution to the disadvantages of mass production, it may be used for case of studies.