Pseudomonas putida NRRL B-13 suşunda ekstrasellüler lipaz üretiminin optimizasyonu
Optimization of extracellular lipaz production in pseudomonas putida NRRL B-13 strain
  1. Tez No: 363956
  2. Yazar: NİLÜFER YARAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA SARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Enzimler hücrelerde biyokimyasal reaksiyonları katalizleyen protein yapısındaki moleküllerdir. Lipazlar ise hayvansal ve bitkisel yağların normal koşullar altında tersinir hidrolizini katalizleyen enzimlerdir. Enzimler bitki hayvan ve mikroorganizmalar gibi farklı orijinlerden elde edilmektedir. Mikroorganizmalar diğerlerine oranla daha kolay elde edilmesi ve üretimin mali açıdan da ucuz olması yönünden tercih edilmede ilk sıralarda yer alır. Biyoteknolojik uygulamalar ve organik kimyada özellikle ekstrasellüler mikrobiyal lipazlar, yüksek oranda kullanılmaktadır. Bakteriyel lipazlar içerisinde Pseudomonas cinsi bakterilerin ürettiği lipazlar endüstride geniş bir kullanım alanına sahiptir. Geniş sıcaklık ve pH aralığında aktif olmaları, substrata spesifik olmaları gibi özellikleri lipazların biyoteknolojik çalışmalarda kullanılabilme imkanlarını araştırmaya yöneltmiştir. Bu çalışmada Pseudomonas putida NRRL B-13 suşunun durağan fazda sıcaklık, enzim miktarı gibi ortam koşulları değiştirilerek ekstrasellüler lipaz enzimi aktivitesi ölçülmüştür. MgCl2 kofaktörünün de aktivite üzerine etkisi araştırılmıştır. Enzim kaynağı olan supernatant' dan 4 ml olarak hazırlanan deney tüpünde 410 nm'de enzim aktivitesi en yüksek değeri gösterdi. Ayrıca, 0.5 M' lık MgCl2'den 10 ml konulduğunda 37 ºC ve 42 ºC'lerde enzim aktivitesinin en yüksek değerlere ulaştığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Enzymes are biochemical reactions catalyzing protein structured molecules. Lipases are enzymes that catalyze lipids hydrolysis reversible in animals and plants under normal conditions. Enzymes are obtained from plants, animals and microorganisms. Obtaining lipases from microorganisms is easier than others in terms of production and preference in terms of financial aspect which takes place cheaper than other sources.Especially extracellular microbial lipases are used frequently in biotechnological applications and organic chemistry. In bacterial lipases produced by the genus Pseudomonas have a wider use in the industry. Being active in a wide temperature and pH ranges, substrate specifity and usefullnes of lipases in biotecnological studies has led to researches on them.In this study extracellular lipase enzyme activity was measured in stationary growth pahase of Pseudomonas putida NRRL B-13 strain by changing environmental conditions such as temperature and amount of enzyme. Effect of MgCl2 cofactor was also investigated on enzyme activity. Enzyme source which was taken from supernatant in 4 ml volume showed the highest enzyme activity at 410 nm. In addition, 10 ml of 0.5 M MgCl added samples have showed the higest enzyme activity at 37 ºC and 42 ºC as well.