Malatya ve çevresinde ziyaret ve ziyaret yerleri
  1. Tez No: 36411
  2. Yazar: İSKENDER OYMAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HARUN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Turizm, Folklore, Tourism
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Türk Kültür Tarihi açısından büyük önem taşıyan ziyaret yerleri ile ilgili Malatya Merkez ve İlçelerini gözlemler yaparak ve imkanlar ölçüsünde yazılı kaynaklardan da yararlanarak bu kültür değerlerimizin önemini ve yoğunluk kazandığı yerleri tesbit ettim. İki bölüm halinde takdim ettiğimiz bu araştırmamızın giriş kısmında Malatya'nın coğrafi yapısı, adı ve tarihi üzerinde kısaca durdum. Birinci bölümünde Malatya ve çevresinde yer alan ziyaretlerden Mezar ve Türbelerin özelliklerini, ne maksatla ziyaret edildiklerini, ziyaret esnasında yapılan davranışları belirttim. Bu,Mezar veya Türbelerde yatan kişilerin imkanlar ölçüsünde, tarihi kişilikleri ve menkıbevi kişiliklerini araştırdım. Araştırmamızın ikinci bölümünde ise yaygın kutsal alanlardan ağaçlar, su kaynaklan, taşlar, ocaklar, evler, mevkiler ve özellikleri, ziyaret esnasında yapılan davranışları tesbit ettim. Bu kutsal alanlarla ilgili anlatılan menkıbeleri belirttim. Ziyarefe konu olan Türbe, Mezar, Ağaç, Su, Taş v.b. değerlerin, günümüzde yöre halkı üzerinde ekonomik, sosyal ve psikolojik etki bıraktığını tesbit ettik. Çalışmamız Türk Kültürünü araştırma alanında bir deneme mahiyetindedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY I studied about the important places of the centre of Malatya and its towns where many people come and visit. As a result of this, by the help of some written sources I proved the importance of the volues of culture and the places in which become density. In the introduction part, I gave some information about the history of Malatya and its geegraphical structure briefly which we have prepared our research as two sections. In the first section, I tried to show the special features of graves and tombs, why they are visited, the attitudes of people in Malatya and its surroundings. I tried to search people's humanity and rumors that are lain under these graves or tombs as much as possible. In the seconde part of our research, I ascertained the features and people's attitudes of trees form holy lands, water sources, stones, ovens, houses and sites. I also determined some rumors related with these holy lands. In addition to these, nowadays we proved that the graves and tombs, trees, water, stones which are mentioned to the visit, have some social, economic and psychologicol influences on people. Our study can be called as an essay about the research of Turkish culture.