Türkiye rüzgar enerjisi potansiyelinin pompa depolamalı hidroelektrik santraller ile elektrik şebekesine entegrasyonu
Integration of Turkey wind energy potential to the grid by utilizing pump storage power plants
  1. Tez No: 364148
  2. Yazar: AHMET YASİN DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA YUMURTACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Rüzgâr enerjisinin elektrik sistemi içindeki payı arttıkça, rüzgâr enerjisindeki dalgalanmaların elektrik sisteminin dengesi ve enerji kalitesi üzerindeki bozucu etkileri göz önünde bulundurulması gerekir. Rüzgârdan elde edilen güç zaman içinde genellikle meteorolojik olayların etkisiyle dalgalanır. Dalgalanmalar saniye, dakika, saat, ay, mevsim, yıl gibi bütün zaman skalalarında gözlemlenebilir. Bu dalgalanmaların tahmin edilebilirliği ve anlam kazandırılabilmesi rüzgâr enerjisinin elektrik sistemlerine entegrasyonu ve rüzgâr gücünden en yüksek derecede faydalanılması bakımından oldukça önemlidir. 2009 yılında yayınlanan DPT Türkiye Enerji Piyasası ve Arz Güvenliği Strateji Belgesi uyarınca Türkiye rüzgâr enerjisi kurulu gücünün 2023 yılına kadar 20.000 MW'a çıkarılması ve yerli ve yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımı için alınacak tedbirler sonucunda, elektrik üretiminde doğal gazın payının %30'un altına düşürülmesi hedeflenmiştir. Rüzgâr enerjisinin elektrik üretimi içindeki payını teknik ve ekonomik olarak ne kadar artırabileceğimiz bir başka deyişle ekonomik rüzgâr enerjisi potansiyelinin ne kadarlık bir kısmından elektrik sisteminin dengesini bozmadan entegrasyonunun yapılabileceği belirlenmelidir. Bu amaçla 2023 yılı referans yılı için elektrik sisteminin bir modeli oluşturulmuştur. Oluşturulan bu modele rüzgâr ve pompa depolamalı hidroelekrik santraller ilave edilmiş ve çalıştırılmıştır. Ülkemiz için 48.000 MW'lık rüzgâr enerji potansiyelinin enerji sistemine entegrasyonunda önerilen çözüm rüzgâr kaynaklı değişkenliklerden dolayı ortaya çıkan dengesizliği pompa depolamalı santrallerle sönümleyerek yük talep eğrisine uyumlu hale getirmektir ve kurulacak pompa depolamalı hidroelektrik santralleri rüzgâr potansiyelinin yoğun olduğu bölgelere konuşlandırarak ilave iletim hattı yatırımlarını da en asgari düzeyde tutmak olacaktır.
Özet (Çeviri)
The share of wind energy increase in electricity system, fluctuations in wind energy has a disruptive effect on system stability and power quality issues which has to be considered. Energy obtained from wind, fluctuates over time, usually due to meteorological events. Fluctuations in seconds, minutes, hours, months, seasons, years, as can be observed at all time scales. The predictability of wind energy fluctuations is highly important for electrical systems integration and in terms of utilization of the highest degree of wind energy. According to ' DPT Turkey's Energy Markets and Supply Security Strategy Document' published in 2009 , installed capacity of wind power plants will be reached 20,000 MW by 2023 ,also with targeted measures for improving usage of renewable energy resources the share of natural gas in electricity production is to be reduced below 30%. Wind energy's share in electricity production to be increased in other words, technically and economically how much a part of the wind energy potential integration can be done without disturbing the balance of power system. For this purpose, electrical grid model was created for reference year 2023. This model operated with added pumped storage hydro electrical power plants and wind power plants. 48,000 MW of wind energy potential for the integration of our country's energy system the proposed solution due to the variability of wind power plants absorbing imbalanced wind generation by utilizing pump storage power plants and adapt the power demand curve. In the future installed pump storage power plants should be close to high wind potential in case of decrease the addition transmission line investments.