Sayısal resimlerdeki yayaların tespiti
Pedestrian detection in digital pictures
- Tez No: 364149
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT BOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Haberleşme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Nesne tespiti bilgisayarla görü çalışmalarındaki temel çalışma konularından biridir. Çeşitli görüntü işleme ve işlemsel zekâ algoritmalarının birlikte kullanılmalarını gerektirir. Bu tezde nesne tespitindeki en zor konulardan biri olan yaya tespiti incelenmiştir. Yaya tespiti uygulamalarında akıllı araçların önlerine çıkabilecek yayaları önceden tespit edip sürücülerini uyarmaları ya da çarpmayı engelleyecek önlemleri almaları beklenmektedir. Görme için çeşitli sensörler ya da kameralar kullanılabilir. Kameralı sistemlerde aracın önüne yerleştirilecek tek bir kamera ya da stereo görüntü elde etmek amacıyla iki kamera kullanılabilir. Aracın hareketinden dolayı kamera görüntüsünün sürekli titremesi akan görüntüler arasındaki hareket bilgisinden yararlanmayı zorlaştırmaktadır. Bu duruma bir çözüm olarak yayaların kameradan alınan durağan görüntüler üzerinde aranması önerilmektedir. Bu çalışmada, tek bir kameradan alınan durağan görüntülerdeki yayaları tespit edebilecek bir yaya tespit sistemi üzerinde durulmuştur. Bu tezde yapılan çalışmalar sonucunda yayaların tespitinde olduğu gibi başka nesnelerin tespitinde de kullanılabilecek genel bir nesne tespit sistemi oluşturuldu. Bunun yanısıra, basit sınıflayıcıları biraraya getirerek daha güçlü sınıflayıcılar oluşturulması probleminin hata matrisi adını verdiğimiz bir matris üzerinden çözülebilecek bir optimizasyon problemi olduğu gösterildi. Bu problemin cebirsel çözümü incelendi ve Adaboost'un en iyisi olduğunu garanti edemese de bu probleme pratik bir çözüm yolu önerdiği gösterildi. Bu çözüm, sınıflandırıcıların sınıflama sonuçlarının yanısıra bu sonuçları ne kadar güvenilirlikle verdiklerini gösteren bir güvenilirlik skorunu kullanmalarını sağlayarak geliştirildi. Resmin entropisini kullanan yeni bir öznitelik bulma yöntemi geliştirildi ve bu yöntemin diğer öznitelik bulma yöntemleriyle birlikte kullanıldığında tespit doğruluğunu dramatik bir şekilde arttırdığı gösterildi. Entropik özniteliklerin hızlı bir şekilde hesaplanabilmesi için çetele resimleri adını verdiğimiz resimlerin kullanımını gerektiren bir yöntem geliştirildi. Bu katkılar sayesinde tespit başarısı büyük oranda arttırıldı.
Özet (Çeviri)
Object detection is one of the fundamental subjects in computer vision studies. It requires collaboration of many image processing and computational intelligence algorithms. In this study, pedestrian detection, one of the most challenging tasks in object detection, is investigated. In pedestrian detection applications, intelligent vehicles detect pedestrians at their path and warn drivers or take precautions to prevent collisions. A variety of sensors or cameras can be used for this purpose. In these systems, a camera is attached to the front panel of the vehicle, or two cameras can be used to have a stereo vision. Mobility of the vehicles makes it difficult to make use of the motion information taken from consecutive images since the video taken from these cameras is tilting continuously. As a solution to this problem, the detection of pedestrians in still images taken from these cameras is proposed. Thus, in this study a pedestrian detection system that uses still images taken from a single camera is investigated. As a result of this thesis, a general object detection system has been created which can be used in detection of other objects as well as pedestrians. Besides, it is shown that the problem of constructing powerful classifiers by using simple ones is an optimization problem which can be solved by using a matrice that we call as error matrice. The algebraical solution of this problem is investigated and it is also shown that Adaboost proposes a practical solution but does not guarantee the best one. This solution is improved by using confidence scores which show the confidence of each classification made by the simple classifiers as well as the result of the classification. A novel feature extraction method is proposed which uses image entropy and it is shown that detection accuracy is improved dramatically when it is used with other feature detection methods. A method which uses helper images that we call as counter images is devised in order to compute the entropic features rapidly. The success of the detection system is considerably increased by the help of these contributions.