Şükûfe Nihal'in romanları ve romancılığı
Şükûfe Nihal's novels and her novel style
  1. Tez No: 364896
  2. Yazar: SALİH DİZDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SAFİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
Şükûfe Nihal'in romanları ve romancılığının ele alındığı bu çalışmada, yazarın altı romanı yapı ve tema bakımından incelenmiştir. Bugüne kadar romanları üzerine nitelikli bir çalışma yapılmamış olan yazarın, roman anlayışı ortaya koyulmuştur. Çalışmada Şükûfe Nihal'in hayatı ve sanatına da değinilmiştir. Arşivlerden yazarın hayatı ile ilgili yeni bilgiler elde edilmiştir. Şükûfe Nihal'in romanlarında toplumsal alanda yaşanan değişimin farklı boyutlarına dikkat çekilmiştir. Kadın, evlilik, aşk, Batılılaşma, hürriyet, din ve Milli Mücadele gibi konular işlenmiştir. Kadın konusu üzerinde özellikle durulmuştur. Romanlarda otobiyografik izler olduğunu söylemek de mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study investigating Şükûfe Nihal's novels and her novel style, six of author's novels have been examined based on their theme and structure. The novel conception of the author, upon whose novels no qualitative studies have been conducted, is aimed to be revealed. In the study, author's life and her art are also mentioned. New information about her life has been reached from the archives. In the novels of Şükûfe Nihal, attention is turned on different dimensions of the change taking place in social life. Themes similar to women, marriage, love, westernization, liberty, religion, and national struggle have been dealt with. The women issue is especially emphasized. It is possible to state that partial autobiographic traces are visible in the novels.