Kanser hastalarının yaşam doyum düzeylerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Evaluation and investigation of levels life satisfaction of cancer patients
- Tez No: 364981
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE MAVİLİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, kendisine kanser teşhisi konulan ve halen kemoterapi tedavisine devam eden hastaların yaşam doyumlarının çeşitli bağımsız değişkenler açısından incelenmesi, tespit edilmesi ve değerlendirilmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 10 şubat- 10 nisan 2014 tarihleri arasında poliklinik muayeneye başvurmuş ve kendisine herhangi bir kanser teşhisi konmuş hastalar ile kemoterapi tedavisi almak için hastaneye gelen 123 kanser hastası oluşturmuştur. Araştırmanın değişkenlerine yönelik bilgi toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, hastaların yaşam doyum düzeylerini tespit etmek amacıyla da, Diener ve ark (1985) tarafından geliştirilen“Yaşam Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Sonuçların karşılaştırılmasında; student-t, varyans analizi, mann whitney u ve kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 15.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is an investigation of life satisfaction of patients who are diagnosed with cancer and the patients who and still being treated with chemotherapy, with various independent variables, degree of life satisfaction of the patients have been evaluated to get an descriptive work. This study includes patients who started medical examination, the patients are diagnosed with cancer and, the patients who are diagnosed before and still being treated with chemotherapy between February 10th and April 10th of 2014 and totally 123 patients participated in. Aim to compare with the non-cancer patients. With the intension of collecting data about variables of research, a personal information form and again with the intension of determination of life satisfaction of the cancer patient, life satisfaction scale which is developed by Diener and his colleagues (1985) is used. In the evaluation of datum SPSS 15.0 packaged software has been used.