Hemşirelerde tükenmişlik ve bunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Ankara GATF Eğitim Hastanesi Cerrahi Kliniklerinde bir uygulama
Burnout in nurses working in surgery clinics and determination of effecti̇ng factors
  1. Tez No: 364980
  2. Yazar: EBRU TAVUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ONUR BALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırma, cerrahi kliniklerde görev yapan hemşirelerde demografik ve mesleki özelliklerin tükenmişlik düzeylerine etkisinin incelenmesi ve belirlenmesi amacıyla yapıldı. Araştırma; Ankara GATF Eğitim Hastanesi'nden izin alınarak Şubat-Ağustos ayları arasında yapıldı. Tanımlayıcı olarak planlanmış çalışmanın GATF'da çalışan 196 hemşire oluşturdu. Veriler, anket formu ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılarak toplandı. Karşılaştırmalarda ANOVA testi, t- testi, post-hoc testi kullanılmıştır. Bu araştırma sonucunda cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin tükenmişlik düzeylerinin orta düzeyde yaşandığı saptanmıştır. Yapılan analizler sonucunda araştırmaya katılan hemşirelerin %93,4 (n=183) kadın, %32,7(n=64) 26-35 yaş aralığında. Çalışmada hemşirelerin tükenmişliğe cinsiyet, yaş, medeni durum, serviste çalışma süresi, mesleği seçme nedeni, çalıştığı bölümü tercih nedeni, mesleği değiştirme düşüncesi, psikiyatrik yardım duyma ve alma, hasta bakımında kendini yeterli görme ve iş yaşamında memnuniyet gibi değişkenlerin etkisi olduğu görüldü. Değişkenler ile Maslach tükenmişlik ölçeğinin alt boyutları arasında yapılan korelasyon analizi sonucunda istatiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Yaş, eğitim durumu, mesleki çalışma süresi ve cerrahi serviste çalışma süresi, haftalık çalışma saati, daha önce psikiyatrik yardıma ihtiyaç duyma alma, vardiyada bakımdan sorumlu olunan hasta sayısı, mesleği seçim nedeni, mesleği değiştirme düşüncesi, iş yaşamından memnuniyet ile tükenmişliğin alt boyutları arasındaki ilişki belirlemek üzere yapılan regresyon analizi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (F=4,110; p=0,000
Özet (Çeviri)
The aim of this study is examine and determine the effects of demographic and professional characteristics on burnout level in surgery clinic nurses. Research was done between mounts February and August by the permission of Gülhane Military Medicine Faculty. 196 nurses attended this study. Datas were collected by questionnaire form and Maslach Burnout Inventory. T-test, Anova test and post-hoc Test were used in comperaments. As a resut of this study,it is found that burnout level in nurses working in surgery clinics is moderate. %93,4(n=183) of atteding nurses were female and %32,7(n=64) were between the age of 26-35. This study showed that burnout in nurses is effected by the variables of gender, age, marital status, working time in service, reason for choosing the profession, choosing the working department, the idea of changing profession, needing and receiving psychiatric help, feeling enough in patient care and satisfaction in business life. In the correlation analysis between subscales, depersonalization and low sense of achievement is increasing with emotional exhaustion. In the regression analysis of relationship between age, educational status, professional working time and working time in surgery service, weekly working hours, needing and receiving psychiatric help before, the number of patients per shift, reason for choosing the profession, the idea of changing profession, satisfaction in business life and depersonalization was statistically significant. (F=4,110; p=0,000