Kamu politikası ve sosyal medya ilişkisi
The relationship between public policy and social media
- Tez No: 365012
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEVRİM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı kamu politikası ve sosyal medya arasındaki ilişkiyi derinlemesine incelemek ve sosyal medyanın kamu politikası üretim sürecindeki etkisini tespit etmektir. Araştırmanın ilk iki bölümünde; kamu politikası ve sosyal medya kavramları literatür temelinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde bu kavramların birbirleriyle ilişkili olan yönleri ele alınmıştır. Aynı bölümde, sosyal medyanın kamu politikasına etkisi, Türkiye'den ve dünyadan çeşitli örnek olaylar çerçevesinde incelenmiştir. Son bölümde, Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü lisans öğrencileri üzerinde gerçekleştirilen bir alan araştırmasına yer verilmiştir. Bu alan araştırmasında, kamu politikalarına etki çerçevesinde katılımcıların sosyal medya kullanım davranışlarını inceleyen bir anket yapılmıştır. Anket sorularının 7'si Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Türkiye'de yapılan iki benzer çalışmadan aynen ya da değiştirilerek alınmıştır. Araştırmalarda ortaya çıkan bulgular büyük oranda örtüşmüştür. Çalışmanın sonuçlarına göre sosyal medya; başta politika talepleri, gündem belirleme ve politika uygulaması sonuçlarının değerlendirilmesi olmak üzere, kamu politikası üretim sürecine doğrudan etki etmektedir. Anahtar Sözcükler : Kamu Politikası, Sosyal Medya, Kamu Politikası Süreci, Gündem Belirleme
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between public policy and social media and to determine the effect of social media on the process of public policy making. In the first two chapters of the study; the concept of public policy and social media was examined on the basis of the related literature. In the third chapter; similar aspects of these two concepts were discussed. In the same chapter, the effect of social media on the public policy was investigated in the context of the various cases from Turkey and the World. In the last chapter, a field study which was conducted on undergraduate students of Hacettepe University Political Science and Public Administration, took place. In this field study; a questionnaire related to the social media usage of participants on the basis of their effect on public policy was conducted. Seven of survey statements were taken directly or with small changes, from two similar studies which were conducted in United States of America and Turkey. Findings of this research largely coincide in those of cited studies. According to the results of study; social media has a direct effect especially on policy demands, agenda setting and assessment of the results of policy, which are the stages of public policy making process. Key Words Public Policy, Social Media, Public Policy Process, Agenda Setting