Sosyal medya-kamu politikaları etkileşimi: Gezi Parkı olayları üzerine bir değerlendirme
Social media-public policy interaction: An evaluation of Gezi Park demonstrations
  1. Tez No: 365030
  2. Yazar: MAHMUT KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Toplumsal olayların sosyal medya aracılığı ile geniş kitlelere yayılması sonucunda kamu politikalarını etkilediği görülmektedir. Özellikle yakın geçmişte yaşanan Arap Baharı, ABD'de Wall Street'in işgali ve Ukrayna'da Rusya karşıtı protestolar gibi örnekler, sosyal medyanın etkisiyle büyümüş, destek görmüş, kamuoyunu ve dolayısıyla kamu politikalarını etkilemiştir. Örneğin, Tunus'ta ülkenin lideri, ülkeyi terk etmiş ve yönetim değişmiştir, Ukrayna'da da aynı şekilde yönetim değişikliği olmuştur. Türkiye'de ise, 27 Mayıs 2013 tarihinde iş makinelerinin, İstanbul'daki Gezi Parkı'nda çalışmaya başlamasıyla küçük bir grup, ağaçların sökülmesini engellemek amacıyla parkta toplanmış ve sökümü engellemeye çalışmışlardır. Ağaçların sökülmesine engellemeye çalışan bu gruba güvenlik güçleri tarafından yapılan müdahalelere yönelik protestolar sosyal medya aracılığıyla büyümüş ve Gezi Parkı protestoları, hükümet karşıtı protestolara dönüşmüştür. Bu protestolar, kısmen sosyal medya aracılığı ile örgütlenmiş olup; Gezi Parkı olaylarında yaşanılanlar neredeyse eş zamanlı olarak sosyal medyada yer almış ve olaylar sosyal medyadan anlık olarak takip edilebilir hâle gelmiştir. Gezi Parkı olaylarının büyümesiyle, hükümet çeşitli adımlar atarak, gösterilerde verilmek istenen mesajın alındığını bildirmiş ve olayların sonlanmasını sağlamıştır. Yine İstanbul Büyükşehir Belediyesi' de olaylardan sonra yaptığı icraatlarda bunu göstermiştir. Gezi Parkı'na alışveriş merkezi veya Topçu Kışlası yapımı halk oylaması sonucuna bırakılmış, alan daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeşillendirilmiş ve çiçeklendirilmiştir. Polisin toplumsal olaylara müdahale politikası yöneticiler tarafından tekrar gözden geçirilmiştir. Bu tezde dünyadaki bazı örneklerden ve Gezi Parkı olaylarından yararlanarak sosyal medya ile kamu politikası ilişkisi çözümlenmiştir. Bu amaçla Ekşi Sözlük'teki Gezi Parkı olayları ile ilgili girişler Taban Kuramı kullanılarak analiz edilmiş, Gezi Parkı ile ilgili tweetlerde de içerik analizi yapılmıştır. Bu ilişkide etkili olan değişkenlerin toplumsal olaylara yaptığı etki, bireylerin düşüncelerini, dolayısıyla toplumunun düşüncelerini duyurabilme, medya gündemini belirleyebilme, kamusal gündemi ve politika gündemini oluşturabilme olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler : Gezi Parkı, sosyal medya, Twitter, toplumsal olay, kamuoyu, kamu politikaları
Özet (Çeviri)
It is seen that, social event's spreading to wide range of audience through social events affects public policy. Especially examples such as The Arab Spring, the occupation of Wall Street in the U.S., protests against Russia in Ukraine grew with effect of social media, subsidized, and thereby affected public opinion and public policy. In Tunisia, the country's leader, has fled the country and managament has changed, in Ukraine there has been a change of management in the same way In our country, on 27 May 2013 construction equipment in Istanbul began to work in Gezi Park, a small group gathered in the park in order to prevent the uprooting of trees and tried to prevent dismantling. Protest against interventions by security forces to this group, which tried to prevent trees to be removed, grew up through social media and Gezi Park protest has turned into anti-goverment protest. These protests has organized partly through social media; event has happened in Gezi Park have taken place in social media almost simultaneously and event can be monitored simultaneously. It has been claimed that, there are real informations related to Gezi Park as well as unreal informations. With the growth of event in Gezi Park, government reported that the message has been received by taking variety of steps and has led to the end of the events. Also Istanbul Metropolitan Municipality has sowed this in its actions after the events. Decision about mall or artillery barracks has left to public and the area has greened and flowered by Istanbul Metropolitan Municipality. Police intervens in the policy of social movements were reviewed by administrators again. In this thesis, some of the examples in the world and Gezi Park events by taking advantage of the relationship with social media, public policy has been solved. With this aim, inputs in Ekşi Sözlük were analyzed by using Grounded Theory, in tweets which related to Gezi Park content analysis was conducted. It has been found that, variables which is effective in this relationship affect social events, thoughts of individuals, and thus be able to announce the views of the community, to set the media agenda,the public agenda and the politic agenda. Key Words Gezi Park, social media, Twitter, social movement, public opinion, public policy