Marka sevgisinin marka güveni, olumsuz bilgiye karşı direnç ve tekrar satın alma niyeti çerçevesinde incelenmesi
The examination of brand love in the context of brand trust, resistance to negative information and intention to repurchase
- Tez No: 365020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYZA GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
TURGUT, Merve Ülkü. Marka Sevgisinin Marka Güveni, Olumsuz Bilgiye Karşı Direnç ve Tekrar Satın Alma Niyeti Çerçevesinde İncelenmesi, Yüksek lisans tezi, Ankara, 2014. Bu çalışmanın amacı, marka güveninin marka sevgisine doğrudan etkisi, marka güveni ve marka sevgisinin olumsuz bilgiye karşı direnç ve tekrar satın alma niyetine doğrudan etkileri ile marka sevgisinin marka güveninin olumsuz bilgiye karşı direnç ve tekrar satın alma niyetine etkisindeki aracılık rollerinin belirlenmesidir. Bu amaçla, oluşturulan hipotezlerin test edilmesi için anket yoluyla Ankara'da yaşayan 400 hane halkından veri toplanmıştır. Araştırmada kullanılan marka sevgisi ve marka güveni ölçeklerinin veri ile uyumunu test etmek amacıyla keşifsel ve doğrulayıcı faktör analizleri uygulanmıştır. Oluşturulan hipotezler doğrusal ve çoklu regresyon ile bootstrapping yöntemi kullanılarak test edilmiştir. Buna göre, marka güveni marka sevgisi, olumsuz bilgiye karşı direnç ve tekrar satın alma niyetini olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca, marka sevgisinin olumsuz bilgiye karşı dirence ve tekrar satın alma niyetine olumlu yönde etkisi bulunmaktadır. Aracı etkiler ile ilgili olarak, marka sevgisi, marka güveninin olumsuz bilgiye karşı dirence ve tekrar satın alma niyetine etkisine anlamlı olarak aracılık etmektedir. Böylece, sonuçlar tartışılmış, kısıtlar belirtilmiş ve gelecek çalışmalara ve yöneticilere öneriler sunulmuştur. Anahtar Sözcükler Marka sevgisi, marka güveni, olumsuz bilgiye karşı direnç, tekrar satın alma niyeti
Özet (Çeviri)
TURGUT, Merve Ülkü. The Examination of Brand Love in the Context of Brand Trust, Resistance to Negative Information and Intention to Repurchase, Master's thesis, Ankara, 2014. The present study aims to explore the direct effect of brand trust on brand love, direct effects of brand trust and brand love on resistance to negative information and intention to repurchase and brand love's role as a mediator on the effect of brand trust on resistance to negative information and intention to repurchase. For this purpose, hypotheses are tested by means of a questionnaire with 400 respondents. In order to test the fit between data and brand love and brand trust scales, exploratory and confirmatory factor analyses are used. Simple regression, multiple regression and bootstrapping analyses are conducted for the hypotheses testing. Results reveal that brand trust positively affects brand love, resistance to negative information and intention to repurchase. In addition, brand love positively influences resistance to negative information and intention to repurchase. Concerning mediator roles, it is revealed that brand love has a mediator role on the relationship between brand trust and resistance to negative information. Furthermore, significant mediator effect of brand love on the relationship between brand trust and intention to repurchase is observed. Thus, findings are discussed, limitations and directions for future researchers and managers are presented. Key words Brand love, brand trust, resistance to negative information, intention to repurchase