Karamanlıca Sıhhetin Sırrı adlı eser üzerine dil incelemesi
A grammatical study on a Karamanli text: Sıhhetın sırrı
  1. Tez No: 365047
  2. Yazar: PINAR SEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ HALUK AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Karamanlılar Anadolu'da yaşamış, Türkçe konuşmuş ama Türkçeyi Grek harfleriyle yazmış olan Ortodoks Hristiyanlardır. 20. yüzyılın başlarına kadar Anadolu'da yaşamış ve Türkçe konuşup yazmış olan bu Hıristiyan topluluk Lozan Antlaşması'nın Türk- Yunan Ahali Mübadelesi'ne ilişkin maddesi ile 1924 yılında Yunanistan'a gönderilmiştir. Karamanlılar Anadolu'da birçok yazılı eser bırakmışlardır. Çalışmamızda bu eserlerden biri olan 1912'de basılmış Sıhhetin Sırrı adlı kitap incelenmiştir. Öncelikle eserin çevriyazısının yapılıp yazım özelliklerinin incelendiği bu çalışmada, daha sonra eser, ses bilgisi ve yapı bilgisi açısından incelenmiştir. Sonunda da sözlük-dizin kısmı bulunan bu çalışma ile Karamanlı Türkçesinin son dönem özellikleri gösterilmeye çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler Karamanlılar, Karamanlıca, Karamanlı Türkçesi, Grek Alfabesi, Dil İncelemesi.
Özet (Çeviri)
The Karamanlides are Orthodox Christians who lived in Anatolia and spoke Turkish, which they wrote by using the Greek letters. These people that lived in Anatolia until the beginning of the twentieth century were sent to Greece in 1924 in accordance with the related article of the Treaty of Lausanne, which is population exchange between Greece and Turkey. The Karamanlides left a lot of written works in Anatolia. In this study, Sıhhetin Sırrı (1912), one of these written works, is analysed in terms of writing and language features. In this study, in which primarily, transcription of the work is exercised, the literary work is analysed in terms of its content, phonetics and morphology. Ultimately, this study at the end of which the grammatical sequence and glossary exist attempts to demonstrate the late characteristics of Karamanli Turkish. Key Words The Karamanlides, Karamanli Turkish, Karamanlidika, Greek Alphabet, Grammatical Study.