Ön ayak bileği patolojilerinde artroskopik tedavi sonuçlarımız
Clinical outcome of arthroscopic treatment of anterior ankle pathologies
- Tez No: 365096
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SELİM YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İnsanoğlunun dünya üzerindeki temasını sağlayan, insanın hareket etmesinin temel unsurlarından olan ayakta durması ve yürümesinin kilit organı denebilen ayak bileklerimiz çeşitli sebeplerle zarar görebilmektedir. Bazen impingement sendromu denen eklem içi yumuşak doku hipertrofileri, bazen osteokondral defekt denen kıkırdak hasarları, bazen travmatik veya dejeneratif artropatiler, bazen eklem içi kitlesel oluşumlar ve benzeri problemlerle ağrılı hale gelen ayak bilekleri konservatif yöntemlerle tedavi edilemediği takdirde minimal invaziv bir yöntem olan ayak bileği artroskopisi eşliğinde çözüme ulaştırmak, hasta memnuniyeti ve maliyet adına sevindirici bir durumdur. Amacımız ön ayak bileği problemi olan hastalarda yaptığımız artroskopik tedavinin klinik sonuçlarını ve etkinliğini değerlendirmek, konservatif ve diğer cerrahi tedavi yöntemler karşısında avantajlarını, zorluklarını ve olası komplikasyonlarını ortaya koymak ve klinik sonuçları etkileyebilecek faktörleri araştırmaktır. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde 2011-2013 yılları arasında ayak bileği problemleri nedeniyle muayene edilen ve artroskopi endikasyonu ile ön ayak bileği artroskopisi yapılan ve postoperatif dönemde en az 1 yıl takip edilen 40 hastanın ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrasında elde edilen verileri istatistiksel yöntemler aracılığıyla karşılaştırılmıştır. Bu sayede ayak bileği problemlerinin tedavisinde artroskopik yöntemin etkinliği değerlendirilmiş ve sonuçları etkileyen belirleyici faktörler araştırılmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda hastaların ameliyat öncesi AOFAS ve NPS skorları ortalaması ile ameliyat sonrası AOFAS ve NPS skorları ortalaması arasında anlamı düzeyde fark saptanmıştır. Doğru klinik muayene ve gerekli görüntüleme yöntemleri ile doğru hasta popülasyonunun belirlenmesinin ardından tecrübeli ellerde uygun şekilde yapılan ayak bileği artroskopisinin sonuçlarının oldukça tatmin edici olduğu, komplikasyonların az ve genellikle geçici karakterde olması nedeniyle de uygulanabilirliğinin yüksek olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The ankles that is the main organs cause standing over the earth can be damaged by different reasons. The ankles become painful with the problems like impingement syndrome that is soft tissue hipertrofies, osteochondral defects that is cartilage damages, traumatic or degenerative arthropaties, intraarticular tumoral tissues and some problems like that. These painful ankles can be treated with conservative methods. If it is impossible to treat painful ankles with conservative way it can be treated by minimal invasive ankle arthroscopy that is cheaper and much more satisfied way of treatment. We aim to eveluate the results and effectiveness of arthroscopic treatment of the patient who has the forefoot disorders. Also we hope to compare the advantages, difficulties and probable complications of the arthroscopic treatment according to conservative therapy and to investigate the factors that can effect the clinical results. The 40 patients who were practiced and operated with ankle arthroscopy who was followed at least one year were compared statistically with pre op and post op condition. By this way the effectiveness of arthroscopy for the patients who have anterior ankle problems was determined and the main factors that effect the results were investigated. According to the result of statistical analyses preop and postop AOFAS and NPS score avarages were found clear different to each other. The ankle arthroscopy that is practised by experienced surgeons with an appropriate procedure after a good clinical practise and a proper indication causes a high patient satisfaction and it causes less and temporary complications. Because of all these reasons we believe that the ankle arthroscopy cen be practised by the appropriate surgeon to the appropriate patient population.