Perimenopozal dönemdeki kadınlarda medial longitudinal ark yüksekliği ve medial ark destekli sert tabanlığın dengeye etkisi
The effect of medial longitudinal arch height and medial arch supported rigid insole on balance in perimenopausal women
  1. Tez No: 462384
  2. Yazar: LEVENT KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER GÜNENDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Pes planus, medial longitudinal ark(MLA) yüksekliğinde azalma ve ayak kemiklerinde anormal dizilimle karakterize bir durumdur. Erişkinlerde pes planusun ayak-ayak bileği ağrısı, alt ekstremite-omurga sorunları ve yürüyüş bozukluğu ile ilişkisi bilinmektedir. Bunun yanında pes planus vb. ayak deformitelerinin kötü postüral kontrole ve denge sorunlarına yol açtığı savunulmaktadır. Ayak patolojilerinde, ağrı ve anatomik dizilimi düzeltmek için farklı özellikteki tabanlıklar sıkça kullanılmaktadır. Bu tabanlıkların denge üzerine etkisini araştıran çalışmalarda çelişkili sonuçlar göze çarpmaktadır. Kadınlarda perimenopozal dönemde östrojen çekilmesine bağlı denge ve postüral kontrol değişikliklerinin olduğu bilinmektedir. Öte yandan pes planuslu orta yaş kadınlarda tabanlıkların dengeye etkisi hakkında yeterli çalışma yoktur. Biz bu çalışmada, perimenopozal dönemdeki orta yaşlı kadınlarda medial ark yüksekliğinin ve medial ark destekli sert tabanlığın postüral salınım ve dengeye etkisini araştırdık. Çalışmaya 35-65 yaş arası yaş, boy, kilo ve vücut kitle indeksi açısından aralarında anlamlı fark saptanmayan 30 sağlıklı ve 30 düşük arklı kadın dâhil edildi. Katılımcıların ayak morfolojisi“ark yükseklik indeksi”ile belirlendi. Dengenin değerlendirilmesinde Fonksiyonel Uzanma Testi ve Kinestetik Beceri Eğitim Sistemi 3000 ile ölçülen Statik Denge İndeksi kullanıldı. Dengeye olan etkisini karşılaştırmak için ölçümler tüm katılımcılara medial arkı destekleyen sert tabanlık varlığında ve tabanlıksız olarak uygulandı. Sağ ve sol ayakta tabanlıksız ölçülen SDİ-total skorları düşük ark grubunda normal ark grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p0,05). Tabanlıksız ölçülen fonksiyonel uzanma mesafeleri açısından iki grup arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05). Bunun yanında her iki grupta da tabanlık varlığında sağa ve sola uzanma mesafeleri artarken, öne uzanma mesafeleri azaldı (p0,05). Bu sonuçlar bize perimenopozal dönemdeki orta yaşlı kadınlarda MLA yüksekliği ve medial ark destekli sert tabanlıkların denge parametrelerini etkilediğini göstermiştir. Özellikle düşük ark grubunda postüral salınımda anlamlı azalmaya yol açmış olması, ark destekli tabanlıkların pes planusta ağrı ve anatomik dizilimin yanında dengeye de faydalı olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Pes planus is a condition characterized by decrease in medial longitudinal arch (MLA) height and abnormal alignment of foot bones. It is widely known that adult pes planus is associated with foot and ankle pain, lower limb and spine problems and gait disorders. Also it is suggested that foot deformities like pes planus may result in poor postural control and balance impairment. Various insoles are used to correct foot alignment and reduce the pain in patients with foot deformity. Studies have reported controversial results about the effects of these insoles on balance. It is reported that women at perimenopausal period have changes in balance and postural control due to estrogen withdrawal. On the other hand, there are few studies investigating the effects of insoles and pes planus on balance in women during the perimenopausal period. Therefore we investigated the effects of MLA height and MLA-supported rigid insoles on postural sway and balance in perimenopausal women. Thirty women with low medial longitudinal arch and 30 healthy women were included in the sudy. Participants' foot arch types were identified by using“arch height index”measurement. There was no statically significant difference in age, height, weight and body mass index between groups. Balance measurements were performed with Kinesthetic Ability Trainer-3000 (KAT-3000) and functional reach test (FRT). All measurements were applied with and without medial longitudinal arch supported insole to investigate and compare their effect on balance.