Ankilozan spondilit hastalarında makrofaj migrasyon inhibitör faktörü (MIF) geninin -173 G>C polimorfizminin araştırılması
Investigation of macrophage migration inhibitory factor (MIF) gene -173 g>c polymorphism in patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 365124
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERBÜLENT YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ankilozan spondilit (AS), genellikle sakroiliak eklem ve aksiyal iskeleti etkileyen kronik, ilerleyici ve inflamatuar bir hastalıktır. Makrofaj Migrasyon İnhibitör Faktörü (MIF) ilk olarak T-lenfositlerinden salınması ve in vitro ortamda makrofajların rastgele göçünü engellemesi ile tanımlanmış mediatör bir proteindir. İnsan MIF geni 21. kromozomun q kolu üzerinde yer alır (21q11.2) ve genin regülasyonu promotor bölgesi içerisindeki 2 polimorfik alan tarafından kontrol edilir. Bu alanlardan ilki -794 pozisyonundaki CATT5-8 tekrarlarıdır ve bu tekrarlar transkripsiyon faktörlerinin bağlanma bölgesinde yer alır. İkinci alan ise -173 (G>C) pozisyonundaki tek nükleotit polimorfizmini içerir. Bu polimorfizm bazı romatizmal hastalıklarda promotor aktivitesinin artmasıyla ilişkilidir ve bu aktivite serum MIF düzeyini arttırmaktadır. Bu çalışmada, MIF geninin -173 G>C polimorfizminin AS hastalığı ile ilişkisi araştırılmıştır. Bu bağlamda Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniğine başvuran 161 AS hastası çalışma grubuna dahil edilmiştir. Kontrol grubu AS tanısı konulmamış 194 sağlıklı birey ile oluşturmuştur. Elde ettiğimiz sonuçlar, MIF geninin -173 G>C polimorfizmi için genotip ve allel frekansları açısından AS hastası bireyler ile kontrol grubundaki bireyler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Ankylosing spondylitis (AS) is a chronic, progressive and inflammatory disease, usually affecting the sacroiliac joints and the axial skeleton. Macrophage Migration Inhibitory Factor (MIF) is a mediator protein that firstly defined with releasing from T-lymphocytes and inhibiting random migration of macrophages in vitro. The Human MIF gene lies on q arm of chromosome 21 (22q11.2) and regulation of the gene is organized by the two polymorphic sites in the promoter region. The first site consinst of the CATT5-8 repeats at -794 position and the repeats are located within binding site of transcription factors. The second site includes a single nucleotide polymorphism at -173(G>C) position. The polymorphism is associated with enhanced promoter activity in some inflammatory-rheumatismal diseases and this activity is increased MIF levels in serum. In this study, thr between MIF gene -173 G>C polymorphism and AS disease was investigated. In this regard, 161 subject with AS addmited to Gaziosmanpaşa University School of Medicine, Department of Physical Medicine and Rehabilitation, were included in study group. The control group was formed from 194 healthy subject who not diagnosed with AS. The results that we obtained shown that, there were not statistically significant differences for genotype and allele frequencies of MIF gene -173 G>C polymorphism between with AS group and healthy group (p>0,05).