Sedanter kadınlarda 12 haftalık aerobik step ve sınırlı kalori diyeti uygulamalarının bazı fiziksel ve biyomotorik özellikleri üzerine etkisi
12 week aerobic – step exercise and self-limited calorie diet practices' effects on some physical and biomotoric features of sedentary women
  1. Tez No: 365127
  2. Yazar: MERVE KULAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı sınırlı kalori diyeti uygulanan sedanter kadınlarda 12 haftalık step aerobik programının bazı fiziksel ve biyomotor yetileri üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya yaş ortalamaları; 34.3±4.3 yıl olan toplam 15 kadın gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların fiziksel, biyomotorik özelliklerini değerlendirmek üzere antropometrik testler ve performans testleri antrenman programları başlamadan ve 12 haftanın sonunda olacak şekilde iki kez yapılmıştır. Çalışmadan bir hafta önce ve sonra aynı testler tekrarlandı. Bu amaçla katılımcıların vücut ağırlıkları, çevre ölçümleri (kol, ön kol, omuz, göğüs, karın, kalça, quadriceps, calf, bel), deri altı yağ ölçümleri (biceps, triceps, pectoral, abdominal, subsucaplaris, iliac, quadriceps,calf), motorik test ölçümleri( esneklik, sağ ve sol el kavrama kuvvetleri, sırt ve bacak kuvveti, mekik, şınav testi) alınmıştır. Değişkenler arasında ilişkinin istatistiksel analizi için aritmetik ortalamaları, standart sapmaları ve standart hataları hesaplanarak bilgisayar ortamında SPSS 18 (Statistical Package for Social Sciences) paket programı kullanılarak bağımsız gruplarda“Paired t Testi”(Paired t Test) uygulandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to search 12 week aerobic – step exercise and self-limited calorie diet practices' effects on some physical and biomotoric features of sedentary women. Women whose ages' mean is 34.3±4.3 year joined the study voluntarily. Antrophometric and performance tests which are to measure the physical and biyomotoric features of participants are done twice; first before the training programs and last at the end of 12 weeks. The same tests are repeated before a week and after a week from the work. It is obtained with this aim the body weights, circle measurements (arm, forearm, shoulder, chest, venter, sciatic, quadriceps, calf, semens), body fat measurements (biceps, triceps, pectoral, abdominal, subsucaplaris, iliac, quadriceps, calf), motoric test measurements (elasticity, right and left hand clutch energies, dorsum and leg energies, shuttle-push up tests) of participants. For statistical analysis among factors, calculating arithmetic average, standart deviation and standart mistakes, in computer environment by using SPSS 18 (Statistical Package for Social Sciences) and“Paired t Test”have been applied on independent groups.