Boksörlerde aerobik ve anaerobik gücün arttırılmasında training mask etkisinin incelenmesi
Exercise mask effect of increasing aerobic and anaerobic power in boxers
- Tez No: 471004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MALİK BEYLEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Araştırmamızın amacı, boksörlerde aerobik ve anaerobik gücün arttırılmasında Trainin Mask'ın etkisinin incelenmedir. Araştırmaya Sakarya Boks Spor Kulübü'nden toplam 24 gönüllü boksör katılmıştır. Antrenman sürecinde çalışmaya katılan toplam gönüllü 24 boksörün rastgele seçilmiş 12 sporcusu denek grubu olarak antrenmanlara Training Mask maskesi takarak devam etmiş geriye kalan 12 sporcu ise kontrol grubu olarak aynı anda aynı antrenman programı uygulanmıştır. Çalışmada aerobik dayanıklılığı ölçmek adına Yo-Yo Aralıklı Toparlanma Testi, anaerobik dayanıklılığı ölçmek için ise Wingate Anaerobik Güç Testi kullanılmıştır. Haftada 5 gün toplamda 6 hafta süren antrenman programında ölçümler her bir sporcu için antrenman öncesinde ve sonrasında ön test son test şeklinde uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23 paket programında nanparametrik testlerden Wilcoxon Signed Ranks Test ile Mann-Whitney Test kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Bağımlı gruplarda Wilcoxon Signed Ranks Testi ölçümlerde istatistiksel olarak anlamlı bir farka rastlanmıştır. Yo-yo ölçümleri için ise uygulanan Wilcoxon Signed Ranks Test'inin son test ile ön test ölçümleri arasında karşılaştırılma yapıldığında anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan sporculara bağımsız gruplarda Mann-Whitney U Testi uygulanarak katılımcıların Peak Power (W/kg) kontrol ve deney grubu değişkeninin ön testlerinde anlamlı bir farka rastlanır iken katılımcıların diğer ön test ve son test değerlerinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Yo-yo kontrol ve deney grubunun ön test ölçümleri ile yine kontrol ve deney grubunun son test ölçümlerine bakıldığında ise değerler arasında anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Sonuç olarak Training Mask'ın aerobik dayanıklılık gerektiren çalışmalarda egzersizin şiddetini arttırılmasına, solunum kısıtlığı sağlayan bu maskeleri kullanarak kendisini daha zor antrenmanlara hazırlanmasına katkı sağlayarak sporcuda bir gelişme göstereceği fakat anaerobik dayanıklılık gerektiren egzersizlerde ise daha uzun antrenman periyotları içerisinde kullanılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The purpose of our research, boxer in trai to examine the effect of increasing aerobic and anaerobic power of the mask. Research from Sakarya joined the boxing club boxer sports a total of 24 volunteer. The 12 randomly selected athletes volunteer a total of 24 fighters participating in the training process as training and the remaining 12 test group control Group continued training athletes as wearing a mask at the same time the training program has been implemented. In the study, the name of the measure Aerobic endurance yo-yo intermittent recovery Test, Wingate anaerobic power test was used to measure anaerobic endurance. 5 days a week total 6 week training program for each athlete measurements in pre-and post-pre test post test as it was applied. Nonparametric tests wilcoxon signed ranks test in SPSS package Program 23 the obtained data and the Mann-Whitney test were performed using analysis. For dependent groups wilcoxon signed ranks test yielded a statistically significant difference in the measurements. Yo-yo measurements with wilcoxon signed ranks test applied for the final test of pre-test, a significant difference was detected when a comparison is made between measurements. Of the athletes that participated in the research test for independent groups (Mann-Whitney u test of the participants by applying peak power (W/kg) in the experimental and control groups variable pre-test, while other participants is a significant difference in pre-test and post-test values, no significant differences were observed. The yo-yo of the experimental and control groups pre-test group experiment control and measurements with the measurements are considered when the final test we could not detect a significant difference between values. In conclusion, we think that Training Mask's aerobic endurance should be used in longer training periods in exercises requiring anaerobic durability whereas aerobic durability should be used in training that increases the severity of exercise during exercise and contributes to prepare itself for harder training by using these masks which provide respiratory restriction.