Boksörlerde kuvvet antrenmanlarının maksimal kuvvet ve anaerobik güce etkisi
The effect of power trainings on maximal power and anaerobic power in boxers
- Tez No: 440495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Araştırma; Elit düzeyde erkek boksörlerde 6 haftalık müsabaka periyodu antrenmanları ile beraber uygulanan farklı tipteki kuvvet antrenmanlarının maksimal kuvvet ve anaerobik güce etkisinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya; aktif olarak boks branşı ile uğraşan 19-25 yaş arası 18 boksör katılmıştır. Denekler LG (Lastik Grubu n:6), DG (Dumbell Grubu, n:6), KG (Kontrol Grubu, n:6) olmak üzere 3 gruba bölündü. Araştırmaya direnç grubu (LG) n:6, dumbell grubu (DG) n:6,kontrol grubu n:6 olmak üzere üç grup katılmıştır. LG ve DG grubuna 6 hafta boyunca haftada 5 gün sabah saat 9:00-10:00 saatleri arası direnç lastiği ve dunbell ile programda belirtilen çalışma yaptırılmıştır. Akşam saat 18:00 de müsabakaya yönelik 6 hafta boyunca haftada 5 gün boks antrenmanı yaptırılarak iki çalışma beraber yürütülmüştür. Kontrol grubuna ise 6 hafta boyunca haftada 5 gün akşam saat 18:00 de sadece müsabakaya yönelik boks antrenmanı yaptırılmıştır. Bütün gruplarda 6 haftalık uygulama öncesi vücut ağırlığı, maksimal kuvvet (bench press) ve El wingate testi ile anaerobik güç düzeyleri ölçümüş, aynı ölçümler 6 haftalık müsabaka dönemi antrenmanlar ile birlikte direnç lastiği ve dumbell uygulaması sonrası tekrar edilmiştir. Elde edilen verilerin istatistikî analizlerinde; grup içi ön test ve son test arası farklılıkların belirlenmesinde Paired-sample t testi gruplar arasındaki analiz içinde indipendent sample t testi kullanıldı. Ön test ve son test iki grup arası farklılığın tespit edilmesinde ise Independent samples t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The paper was done to analyze the effects of power trainings of different types as well as trainings performed for a 6-week competition period on maximal power and anaerobic power in the male boxers at an elite level. Within this study; 18 boxers aged between 19-25 who have actively engaged in the boxing branch, participated. The subjects were divided into three groups including LG (Resistance Band Group, n:6), DG (Dumbell Group, n:6), CG (Control Group, n:6) Including the resistor group (LG) n:6, the dumbell group (DG) n:6, the control group (CG) n:6, the three parts were included. The trial with resistance band and dumbell mentioned in the program was performed in the LG and DG groups between 9:00-10:00 a.m. for 5 days in a week during 6 weeks. Both trials were performed together doing boxing trainings aimed at competitions at 06:00 p.m. for 5 days in a week during 6 weeks. The control group did boxing trainings only aimed at competitions at 06:00 p.m. for 5 days in a week during 6 weeks. Their body weights, maximal power (bench press) and anaerobic power levels were measured with the wingate test in all groups before a 6-week application, the same measurements were done after the application with resistance band and dumbell as well as trainings in a 6-week competition period. In the statistical analysis of data; in the determination of in-groups pre-test and post-test differences, the paired-sample t test was used. In the determination of between-group pre-test and post-test differences, the Independent samples t test was also used.