Torakal aort patolojilerinde endovasküler tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of treatment outcome of endovascular treatment in thoracic aortic pathologies
  1. Tez No: 365311
  2. Yazar: MUSTAFA EMRE AKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY AKKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı, torakal aorta hastalıkları nedeniyle endovasküler yolla aortik stent-greft tedavisi uygulanan hastalarda tedavinin etkinliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda Ocak 2009 Ekim 2014 tarihleri arasında torakal aorta patolojisi nedeniyle endovasküler stent –greft tedavisi uygulanan yaşları 31- 80 arasında değişen (ortalama : 47 yaş), 3 kadın 19 erkek toplam 24 hasta dahil edildi. Tüm olgularda tedavi edilecek lezyonlar işlem öncesi DSA ile görüntülenmiş ve olguların DSA, BT anjiografi korelasyonu sağlanmıştır. Tüm olguların işlem sırasındaki anjiografi görüntüleri değerlendirilmiş olup, işlem sonrası 1., 3., 6. ve 12 aylarda çok kesitli BT anjiografi ile kontrolleri planlandı Tüm olguların tanısal DSA görüntüleri işlem sırasında oluşabilecek komplikasyonlar ve teknik yeterlilik için değerlendirilmiş olup düzenli takibe gelen hastaların kontrol BT anjiografi tetkikleri endoleak/yalancı lümen doluşu, stent greft migrasyonu/pozisyonu, bütünlüğü, patensisi ve aorta ve visseral dalları ile ilişkisi, MPR, MIP ve VR görüntüler ve DSA görüntüleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Olgulara başvuru sonrasında klinik bulgular ve anamnez doğrultusunda BT anjiografi tetkiki endikasyonu konulmuş ve olguların 8'inde anevrizma, 10'unda aort diseksiyonu, 6'sında travmatik aort yaralanması lehine bulgular saptanmıştır. 7 hastaya acil şartlarda operasyon kararı verilmiştir. Toplamda 6 hastaya işlem öncesi revaskülarizasyon amaçlı cerrahi kararı alınmıştır. Literatürde endovasküler stent greft tedavisi uygulanan olgularda birden çok komplikasyon ve bu komplikasyonların görülme sıklıkları tanımlanmıştır. Bizim çalışmamızda literatürde de tanımlanan endoleak, serebrovasküler olay, lokal yara yeri komplikasyonları, iyotlu kontrast ajana bağlı nefrotoksisite ve lümen içi trombüs gibi komplikasyonlar izlenmiş olup bu komplikasyonların görülme sıklıkları literatür bilgileri ile paralellik göstermiştir. Ayrıca çalışmamızdaki mortalite oranları da literatür bilgileri ile benzerdir. Spinal kord iskemisi, Retorgrad Tip A diseksiyon, Post - implantasyon Sendromu, mekanik greft yetmezliği ve greft migrasyonu gibi tanımlanan diğer komplikasyonlar ise bizim çalışmamızda izlenmemiştir. Sonuç: Torakal endovasküler aort tamiri prosedürü, torakal aort patolojilerinin tedavisinde etkin bir tedavi alternatifi olmasının yanı sıra açık cerrahi tedavi ile kıyaslandığında daha az invaziv olması, mortalite ve morbiditelerinin daha az olması nedeniyle artan sıklıkla tercih edilen bir tedavi prosedürüdür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effectiveness of endovascular aortic stent-graft treatment of thoracic aortic pathologies. Materials and Methods: This study includes 24 patients (3 female and 19 males, age ranging betwenn 31-80) treated in Gazi University Faculty of Medicine Radiology Department, between January 2009 and October 2014 with endovascular stent greft treatmen procedure. In all cases, prior to the procedure, lesions imaged with DSA and correlation with CT angiography is provided. Angiography images during the procedure and CT angiography images after 1, 3, 6 and 12 months after the procedure are evaluated for complications like endoleaks / false lumen filling, stent graft migration / position, integrity, patency and visceral branch patencies and technical competence. Results: The clinical findings and history of the patiens at the time of application are evaluated. According to the findings of the CT angiography 8 patients had thoracal aortic aneurysm, 10 patients had aortic dissection, 6 patiens had traumatic aortic injury. Before the procedure, a total of 6 patients for surgical revascularization decision was taken. In the literature there are certain number of complitaions related to this procedure. In our study endoleak, cerebrovascular event, local wound complications, iodinated contrast agents dependent nephrotoxicity and intraluminal thrombus complication ratios showed parallelism with literature. In addition, the mortality rate in our study is similar to literature. Spinal cord ischemia, Retorgrad type A dissection Post - implantation syndrome, and other complications, defined as mechanical graft failure and graft migration was not observed in our study. Conclusions: Thoracic endovascular aortic repair procedure is an effective therapy for the treatment of thoracic aortic pathologies and is an alternative compared to open surgery. TEVAR is a treatment procedure which is preferred with increasing frequency due to lower mortality and morbidity rates.