Çocuklarda intramüsküler penisilin enjeksiyonu ağrısına lokal buz uygulamasının etkisi
The effect of the local ice appli̇cati̇ons to the pai̇n of intramuscular injecti̇on of peni̇ci̇lli̇n in chi̇ldren
  1. Tez No: 365318
  2. Yazar: TUĞBA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma intramüsküler penisilin enjeksiyonu öncesi, enjeksiyon bölgesine buz uygulamanın enjeksiyon ağrısı üzerine etkisini incelemek amacıyla deneysel olarak yapıldı. Araştırma bir eğitim ve araştırma hastanesi Acil Çocuk Enjeksiyon Polikliniği'ne başvuran 5-12 yaş grubu 50 deney 50 kontrol olmak üzere 100 çocuk ile yürütüldü. Veriler tanımlayıcı bilgi formu, Vizüel Analog Skala ve Wong Baker yüz skalası ile toplandı. Deney grubuna işlem anlatılarak enjeksiyon yapılacak bölgeye 30 saniye süre ile buz uygulandı ve ardından enjeksiyon işlemi yapıldı. Kontrol grubuna ise buz uygulaması yapılmadan rutin enjeksiyon işlemi yapıldı. İki işlemin sonunda da ağrı değerlendirme skalaları ile ağrı değerlendirmesi yapılarak uygulama tamamlandı. Verilerin değerlendirilmesi yüzdelik dağılımlar, t testi, Mann Whitney U testi ve Pearson Korelasyon Analizi ile yapıldı. Araştırma sonucunda deney grubu olguların Visual Analog Scale puan ortalaması 6,34±2,63 kontrol grubunun ise 6,56±2,44 bulundu. Wong Baker yüz skalası ağrı puanı ise deney grubunda 4,22±1,37 kontrol grubunda 4,44±1,23 bulundu. Olguların ağrı puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Olguların cinsiyet, öğrenim durumu, enjeksiyon deneyimi olması ve enjeksiyon sırasında yanında bulunan ebeveyne göre ağrı puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Research, before intramuscular injection of penicillin, was performed to investigate the effects of the ice application on the pain of injection to this area experimentally. Research was conducted with 100 children, including 50 controls and 50 experiments who attended training and research hospital emergency injection polyclinic for children 5-12 years of ages. Data descriptive information form were collected with Visual Analogue Scale and Wong Baker Face Scale. The process will be explained to experimental group the area to be injected by applying ice for 30 seconds and then the injection process was performed. In the control group, the routine injection procedure was performed withoud the application of ice. At the end of the two processes, making pain assesment the application has been completed with pain assesment scales. For evaluation of the data end percentage distributions t test, Mann-Whitney U test, and pearson correlation analysis were used. As a result of research, the experimental group of cases was found Visual Analogue Scale mean score of 6,34±2,63 and the control group was found 6,56±2,44. Wong Baker Face Scale pain scores in the experimental group was found 4,22±1,37 and in the control group was found 4,44±1,23. There was not statistically significant difference between the pain scores of the cases (p>0,05). Cases of gender, education level and being the injection experience and during injection according to parents located next to cases a statistically significant difference were not found between the pain scores (p>0,05).