Hemşirelerin hIV/AIDS tanılı hastalara yönelik damgalamaya ilişkin düşünce ve uygulamaları
Hemşi̇releri̇n HIV/AID tanili hastalara yöneli̇k damgalamaya i̇li̇şki̇n düşünce ve uygulamalari
- Tez No: 365321
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BUZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma, hemşirelerde HIV/AIDS tanılı hastalara yönelik damgalamayı, damgalamayı etkileyen faktörleri ve damgalamanın bakım verme sürecine etkisini belirleme amacı ile planlandı ve gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri, 02.01.2014-10.01.2014 tarihleri arasında bir devlet hastanesinde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini hastanede çalışan ve araştırmaya alınma kriterlerine uyan hemşireler oluşturdu. Çalışma 95 hemşire ile tamamlandı. Veriler bilgi formu ve HIV/AIDS tanılı hastalarda damgalamanın araştırılmasına yönelik soru formu ile toplandı. Sağlık çalışanlarının HIV/AIDS tanılı hastaya damgalama uygulamadığı, fakat hemşirelerin HIV/AIDS tanısı almış hastaların damgalanmasını doğru bulup bulmamalarına göre damgalama uygulama oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Hemşirelerin çoğunluğunun HIV/AIDS tanılı hasta ile aynı odayı paylaşmak istemediği, yine HIV/AIDS tanılı bireylerle aynı ortamda çalışmak istemediği ve HIV/AIDS tanılı hastalarla arkadaş olma konusunda kararsız kaldığı saptandı. Hastaların sosyal izolasyona maruz kalmaması gerektiğini düşünenler ve kararsız kalanların aynı ortamda çalışabilme oranları, sosyal izolasyona maruz kalmaları gerektiğini düşünenlerin ise aynı ortamda çalışmak istememe oranları anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Hastaların sosyal izolasyona maruz kalmaması gerektiğini düşünenler ve kararsız kalanların hastalarla arkadaş olmak isteme oranları, sosyal izolasyona maruz kalmaları gerektiğini düşünenlerin ise hastalarla arkadaş olmak isteme oranları anlamlı düzeyde yüksektir. Çalışmaya katılan hemşirelerin çoğunluğunun ailesinde ya da arkadaş çevresinde HIV/AIDS tanısı almış birinin bulunmadığı, yakınlarından birisinin HIV/AIDS tanısı aldığında o kişiye bakım vermek istedikleri saptandı. Ayrıca çalışmaya katılanların büyük bir kısmı HIV/AIDS tanılı hastalara verdikleri bakım ile servisteki diğer hastalara verdikleri bakım arasında fark olmadığını belirtti. Anahtar Kelime : HIV/AIDS, Damgalama, Sosyal İzolasyon
Özet (Çeviri)
The research has been planned and done with the aim of determining the stigmatisation towards HIV/AIDS diagnosed patients in nurses staff, the factors affecting the stigmatisation and the effect of stigmatisation on care giving process. The research results of the were gathered at state hospital between Jan.2nd,2014 and Jan.1st,2014.The samples of the research consisted of the nurses working in state hospital and matching the criteria. The study was completed with 95 nurses. Data was collected through information form and question form towards searching stigmatisation in HIV/AIDS diagnosed patients. It was determined that health staff didn't stigmatise HIV/AIDS diagnosed patients, but a significant statistical difference was seen among stigmatisation rates in accordance with the question whether nurses find stigmatisation right, or not. It was determined that majority of the nurses didn't want to share the same room with HIV/AIDS diagnosed patient and work at the same place with HIV/AIDS diagnosed patients and that they were hesitant to be friend with them. The rates of the ones thinking that patients mustn't be exposed to social isolation and hesitants rates of working at the same place and the reluctance to work rates of the ones thinking that they must be exposed to social isolation were found significantly high. The rates of willingness to be friend with the patients of the ones thinking that the patients mustn't be exposed to social isolation and the hesitant are significantly high, and the rates of willingness to be firend of the ones thinking that patients must be exposed to social isolation are significantly high. It was determined that the majority of the nurses participating in the study didn't have any HIV/AIDS diagnosed family members or friends and that they were volunteer to give care when one of the relatives were diagnosed with HIV/AIDS. Besides, most of the participants stated that there was no difference between the care they gave HIV/AIDS diagnosed patients and the other patients at the service. Key word: HIV/AIDS, Stigmatisation, Social İsolation.