Hemşirelerin çalışma ortamında öfke düzeyi ve öfke ifade tarzı
Level in the work environment of nurses anger and anger management style
  1. Tez No: 365322
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA ALTAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM IŞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma; çalışan hemşirelerin çalışma ortamında yaşadıkları öfke düzeyini belirlemek ve yaşadıkları öfkenin doğru ifade edilip edilmediğini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma; Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İstanbul ili Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği ve Güney Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı dokuz eğitim araştırma hastanesinde çalışan 2727 hemşireden Mayıs 2013- Haziran 2013 ve Kasım 2014- Aralık 2014 tarihleri 354 hemşire ile gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri Sosyodemografik Bilgi Formu ve Sürekli Öfke/Öfke Tarzı Ölçeği ile toplandı. Veri sonuçları bilgisayar ortamında değerlendirildi. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistikler (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum) Student t Testi, Oneway Anova Test, Tukey HSD test, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test, kullanıldı. Araştırmaya katılan hemşirelerin cinsiyetleri ile SÖÖTÖ alt boyutları karşılaştırmasında anlamlı bir ilişki bulundu. Eğitim düzeyi ile SÖÖTÖ alt boyut karşılaştırmasında; lisans mezunu hemşirelerin öfke kontrol alt boyut puan ortalamaları, sağlık meslek lisesi mezunu hemşirelerden anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Çalışma şekilleri ile SÖÖTÖ alt boyut karşılaştırmasında; sürekli gece çalışan hemşirelerin öfke kontrol alt boyut ortalamaları, sürekli gündüz ile bazen nöbet ve nöbet sonrası mesai yapan hemşirelerden anlamlı düzeyde düşük bulundu. Öfke yönetimi eğitim alma durumu ile SÖÖTÖ alt boyut puan ortalamalarından; eğitim alma durumlarına göre hemşirelerin sürekli öfke alt boyut puan ortalamaları arasında eğitim alanların sürekli öfke puanları anlamlı düzeyde düşük bulundu. Öfke ifade tarzının mesleki ilişkileri etkileme durumu ile SÖÖTÖ alt boyut puan karşılaştırmaları arasında; Mesleki ilişkilerini olumsuz etkilediğini ifade edenlerin içte öfke alt boyut puan ortalamaları, etkilemediğini ifade edenlerden anlamlı derecede yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
This Research is prepared to determine anger level of active nurses in their working enviroment; and to evaluate if they do express their anger corretctly or not. Research was achieved with 354 selected nurses of 2727 of whom were connected with Instution of Turkish public hospitals, Istanbul City department ; Anatolian North Public Hospitals confederation and South Public Hospitals confederation , between two periods including May 2013-June 2013 , November 2014 – December 2014.The data of the research were collected with Sociodemographic Information Form and Continuous Anger/ Anger Method Scale.The collected datas were evaluated with computers. While evaluating the datas, these methods were used. Arithmetical mean , Standart deviation, Median, Frequency, Ratio, Minimum , Maximum, Student T test, Oneway Anova Test, Turkey HSD Test, Kruskal Wallis Test, Mann Whitney U Test. It was found a logical relationship between gender of participants and STAS lower stages comparison. In the comparision of Education level and STAS lower stages, the score of university graduate nurses were significantly higher than vocational high school graduate nurses In comparision of working hours and STAS lower stages , it was found that the anger management lower stages degrees of the nurses who works always at nights, are significantly lower than the nurses who works always during the daytime – and sometimes night duty plus after duty works. According to anger manangement education with STAS lower stage mean points; continous anger points of nurses who has taken anger manangement education has significantly lower continious anger points. The influence of anger expression style in professional relationship with STAS lower stage mean points; anger subscale mean scores of who say their anger adversly affect their professional relationship are significantly higher than who say not.