Yulaf beta-glukanının hafif hiperkolesterolemik bireylerin serum total kolesterol ve LDL kolesterol düzeylerine etkisi
Effect of beta-glucan on serum total cholesterol and LDL cholesterol levels of mild hypercholesterolemic subjects
  1. Tez No: 365325
  2. Yazar: NEVİN SARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada yulaf beta-glukanının hafif hiperkolesterolemik bireylerin serum total kolesterol ve LDL kolesterol düzeylerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyet Polikliniğine başvuran gönüllü 14 hafif hiperkolesterolemik (total kolesterol 0,05). Üç haftalık yulaf ilavesi ile bireylerin total kolesterol ve LDL kolesterol düzeylerinin yulaf ilavesi öncesine göre istatistiksel olarak önemli düzeyde düştüğü saptanmıştır (çalışma öncesi sırasıyla total kolesterol ve LDL kolesterol düzeyleri 225,07±11,39 mg/dl; 122,00±5,48 mg/dl- çalışma sonrası sırasıyla total kolesterol ve LDL kolesterol 214,43±19,79 mg/dl; 112,43±12,49 mg/dl) (p < 0,05). Bu azalma başlangıca göre total kolesterol yönünden ortalama %4,7 ve LDL kolesterolü yönünden %7,9 oranında olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the mild hypercholesterolemic effect of oat beta-glucan on total serum cholesterol and LDL cholesterol levels of individuals. The research was carried out by 14 individual adult women volunteers who were mildly hypercholesterolemic (total cholesterol 0.05).