Perilenf fistülü zamanı gelişen işitme kayıplarının işitsel beyin sapı cevabı bulguları
Peri̇lymph fi̇stula ti̇me due to heari̇ng loss si̇gns of audi̇tory brai̇nstem responses
- Tez No: 365417
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİL GÖKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada oluşturduğumz perilenf fistülü modelinde işitsel beyin sapı cevabı testi yaparak gelişen işitme kaybının süresi ile ilgili bulguların incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu amaçla 8 albino guinea pig çalışmaya dahil edildi. Guinea piglerin her birinin bir kulağı çalışmanın kontrol grubunu (sol kulak) ,diğer kulağı ( sağ kulak) perilenfatik fistül yaratdığımız çalışma grubu olarak oluşturuldu. Genel anestezi altıda guinea piglerın kulak zarları mikroskopla değerlendirilerek işitsel beyin sapı cevap (ABR)ile işitme eşik değerleri ve dalğa latansları bulundu. Takiben guinea pig timpanik bullasında bir pencere açılarak kemik kohlea üzerinde turla çalişilarak küçük pencere açarak ve PLF oluşturuldu ve takiben kapatıldı. Kontrol tarafında sadece bulla penceresi açıldı ve kapatılıp İBC yapıldı. Uygulama sonrasında işemden sonrakı 1. saat, 48.ci saat ve 2. ay'da İBC ile eşikler ve dalga latansları değerlendirildi. Bulgular: Kontrol ve PLF grupları karşılaştırıldığında uygulama öncesi anlamlı fark saptanmadı. Ayrıca 2.ay yapılan İBC sonuçlarında guinea piglarda dalga izlenmedi ve eşik bulunamadığından total kayıp olarak değerlendirildi. Sonuç olarak istatistik olarak karşılatırılma yapılamadı. Yapılan değerlendirme sonucunda işlemden sonrası 1.saat ve 48.saat arasındakı ölçümlerde eşiklerde anlamlı uzama görülmedi ve sonuç olarak anlamlı fark saptanmadı. Fakat yapılan ikili ve üçlü karşılaştıma sonuçlarında işlem öncesi ve işlemden sonrakı 1.saatde ve 48.saatdeki ölçümlerde eşiklerde uzama görüldü, ancak dalga morfolojisi normaldi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we create a perilymph fistula model. We performed auditory brainstem respons tests to this model and results of developing hearing loss by the time are evaluated Material and Method: For this purpose, 8 albino guinea pig were incuded in the study. One ear of each guinea pig was the control group (lefte ear), and the other ear (right ear) which is perilymphatic fistula was the working group. We found auditory brainstem response, hearing thresholds and wave latencies when the tympanic membrane of guinea pig evaluated microscopicaly under the general anesthesia. Following opened a window in the guinea pig tympanic bulla on the cochlea bone, opened a small window with proceeding tours, created PLF and was closed after. Only bulla window was opened, closed and made IBC on the control side. IBC, thresholds and wave latencies were evauated after the 1st hour of operation, 48th hour and second month in after the pursuance. Results: There was no significant difference before the operation when we compared to control groups and PLF. In addition, the wave was not observed in guinea pig in the results of the second month's IBC and that was considered a total loss because of there was no threshold. Statistical comparisons could not be made as a result. There was no significant prolongation and significant difference in the results at thresholds between 1st and 48th hours' measurements in post-processing as a result of the evaluation. But elongation was observed in the threshold at the results of the comparison made in binary and ternary in 1st and 48th hours measurements after the pretreatment and treatment. But wave morphology was normal. Significant difference was found cause both sides of the wave latencies appears significantly longer between after the pretreatment and treatment in latencies.