Synthesis of perylene diorgliimides and photosensitizer applications: Chemical deposition of solar energy
- Tez No: 29450
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK İÇLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET N-Aril(alkil) sübstitüe Perilen diimidlerin sentezi Perilen tetrakorboksilik asit dianbidritlerin, aril(alkil) sübstitüe primer aminlerle çözgensiz ortamda reaksiyonunda yapılmıştır. Yüksek verimde elde edilen ürünler mutlak saflıkta olduklarını UV, İR spektrumlan ile elemental analizlerde göstermişlerdir. Emisyon ve emisyon uyarılma spektral karakteristikleri Perilen diimidlerin fotokararlılıklannı ispatlamaktadır, ölçülen ve hesaplanan kuantum verimleri, türevlendirme ile 0.04-0.96 arasında değişmektedir. Bu sonuçlar, literatür bilgilerinin aksine her perilen diimidin maksimum düzeylerde emisyon kuantum verimlerine sahip olmadıklarını göstermektedir. N-aril(alkil) türevlendirmenin fluoresans emisyonu üzerinde de çok etkili olduğunu göstermektedir. Perilen diimidlerin singlet oksijen oluşturma kapasiteleri literatürde bildirilmekle birlikte deneysel bir veriye rasüanılmamaktadır. Abietik asit terpen asitinin, (rosin'in ana bileşeni) fotooksidasyonu perilen diimid singlet oksijen fotosensitizatörlüğünde yapılmıştır. Ürünlere tamamen dönüşüm TLC incelemelerinde 15-17 saat, 300 nm radyasyondan sonra tayin edilmiştir. HPLC, UV, İR ile proton NMR spektroskopi analizleri ürünlerin moleküler yapılarını ispatlamıştır. Hidroksillenmiş aromatik yapılar, en polar fraksiyon olarak en yüksek verimde bulunmuşlardır. Dekarboksile ve aromatize nötral fraksiyon ancak %2-3 oranlarında bulunmuşlardır. 1^1
Özet (Çeviri)
SUMMARY The synthesis of N-aryl(alkyl) substituted bis perylene diimides are done on reaction of Perylene tetracarboxylic acid dianhydride with aryl(alkyl) substituted primary amines, in the absence of solvents. The products obtained in high yield, have shown absolute purity in UV, IR, spectra and elemental analyses result Emission and emission excitation spectra of diimides have pointed the photostabilities. The measured and calculated fluorescence quantum yields varying between 0.04-0.96 values by substitution, have indicated that fluorescence of all perylene diimides are not at maximal values as suggested in literature. In contrast, N-aryl(alkyl) substitution is highly influencial on fluorescence emission. The singlet oxygen producibility although suggested in literature is not shown by any experiment for Perylene diimides. The photooxidation of the terpene acid, abietic acid (dominant component in natural rosin) is being done by the use bis N-biphenyl Perylene diimide as singlet oxygen photosensitizer. The complete conversion to products was detected by TLC investigations in 15-17 hrs. radiation above 300 nm. HPLC, UV, IR and proton-carbon NMR spectroscopy analyses have revealed the molecular structures of products. The highest yield is found as hydroxylated aromatic structures, for the most polar component. The decarboxylated and aromatized neutral component is found to be in 2-3 % ratio. l4o.