Türkiye'de konvertibilite
  1. Tez No: 36545
  2. Yazar: NURDENİZ KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. C. NECAT BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Konvertibilite en geniş anlamı ile, döviz piyasasında yerli veya yabancı olsun, dileyen herkesin hiç bir resmi makamdan izin alma zorunluluğu bulunmadan, mal, hizmet ve sermaye işlemi yapmak gibi herhangi bir amaçla ülkenin ulusal parasını, diğer paralara dönüştürebilmesidir. Bu tanım çerçevesinde konvertibilite, ülkelerin dışa açılma sürecinde, uluslararası ödemelerle ilgili sorunlarını çözümlemek üzere başvurdukları bir araçtır. Konvertibilite, uluslarası ticaretin geliştirilmesine, işbölümü ve üretim faktörlerinin veriminin artırılmasına, kaynak dağılımında fiyat mekanizmasının etkin bir şekilde kullanılmasına imkân vererek optimum kaynak dağılımını ve dolayısıyla toplumların refah düzeylerinin artırılmasını sağlar. Konvertibiliteye geçiş amacında olan bir ülkenin öncelikle gerekli olan koşulları, bünyesinde barındırması gerekir. Konvertibiliteye geçişte öncelikle önem arzeden konular; zamanlama, iktisadi, hukuki, sosyal koşullar ve yaptırımlardır. Türkiye Cumhuriyeti 11 Ağustos 1989 tarihinde Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkındaki 32 sayılı kararla konvertibiliteye geçiş için hukuki ortamı gerçekleştirmiştir.Bu çalışmada öncelikle, konvertibilitenin tanımı ve çeşitleri incelenmiş, sistemin işleyebilmesi için gerekli olan yurtiçi ekonomi politikasına ilişkin koşullar ve dış sektör ve dışa açılma politikası ile ilgili koşullar, IMF'nin hükümleri ve yaptırımları ile Merkez Bankasının işlevi araştırılmıştır. Daha sonraki aşamada ise, konvertibilite Türkiye Ekonomisi açısından irdelenmiştir. 1930 öncesi konvertibil dönem ve 1930 sonrası konvertibiliteden uzaklaşılan dönem olmak üzere ikili bir dönemsel ayırıma gidilmiştir. 24 Ocak 1980 kararlarıyla piyasa ekonomisine geçiş ve ekonomide etkin kaynak dağılımının piyasa mekanizması ile sağlanması birincil hedef olurken, ikinci bir hedef olarak, dışa açık ve ihracaata yönelik sanayileşme politikası ile Türk Ekonomisinin dünya ekonomisi ile entegrasyonu yolunda adım atılmıştır. Bu hedeflerin gerçekleşmesinde kullanılacak araçlardan bir taneside Türk Lirası'nın konvertibil itesinin sağlanması olmuştur. Yaklaşık yarım asırlık zaman diliminden sonra, tekrar gündeme gelen Türk Lirası'nın konvertibüitesinin ekonomik etkileri çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Konvertibilite sisteminin Türkiye Ekonomisinde başarılı olabilmesi için, Türk Lirası'na olan iç ve dış talebin yeterli seviyeye çıkalrılması, Türk Ekonomisinin dünya ekonomisi ile daha fazla entegrasyonu, enflasyon hızının kesilmesi, gelir dağılımının adil hale getirilmesi, makul düzeyde bir büyeme hızının sağlanması gibi, iç istikrar unsurlarının yanısıra uluslararası platformda Türk Lirası'na olan güvenin artırılması gereklidir. Türkiye Ekonomisinin içinde bulunduğu bugünkü koşullarda Türk Lirası'nın konvertibilitesi uzun vadede kaygı vericidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Making money is convertible means that everyone can feely exchanged native money (Turkish money) for other types of money. By doing this people don't have to get permission from the goverment. The idea is having convertible money to make bussiness freely beetween countries also make paying easily without having any matter, and makes reinforcement international bussiness. Convertible money develop international trade, share of the work, beetween countries, increase in the function of porduction and caise using the price mechanism therefore help to increase the cost of living of the people the country which decide to make money convertible first it has to have necessery conditions that are timing, economic and social conditions. On August lltn 1989 the Republic of Turkey has made it's money convertible by changecing the law about (the production the value of Turkish money) in these works first convertible was examined for it's kinds and presentation. Also the relation to the economy policy of the inside of the country and being open abroad were examined. The rules of IMF were searched. Offer these works next step convertible was examined forTurkey's condition before 1930 and after 1980 periods of the convertible was made two parts. With desicions of January 24tri 1980 possing the marketing economy was the first aim to develop economic source second aim was to expoyrt and make trade connection with the other countries of the world to really happen for these aims, it was the manner to make money is convertible. After about 50 years time periods, making Turkish money is convertible again is the main goal of economy. For being succesful convertible in Turkey's economy it's necessary to demand Turkish money inside and outside of the country and to reduce inflation in addion it's necessary to gain confidence for Turkish money.In these days the economy of Turkey gives anxiety.