İletişim açısından seramiğe yaklaşım
- Tez No: 36546
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ili İLETİŞİM AÇISINDAN SERAMİ?E YAKLAŞIM ÖZET 'Sanat'ın başlangıcının mağara duvarlarına çizilen insan ve hayvan figürleri olduğu bilinen bir gerçektir. Bu ise, insanın, görsel anlamda çevresini etkisi altına alma isteğiyle başlayan ve gelişen, özellikle günümüzde oldukça sık kullanılan bir kavram olan iletişimden başka birşey değildir. Aklını kullanabilen ve birçok yeteneğe sahip olan insan, hayvanları ehlileştirdiği, tarımsal hayata ve yerleşik düzene geçtiği Neolitik Çağda, toprak- su-hava ve ateşi uyumlu bir biçimde birleştirerek en ilkel şekillendirme yöntemleriyle, işgörüsünü düşündüğü ilk toprak kapları üretmiştir. Giderek geliştirilen bu toprak kaplar-çömlekler; malzemesi gereği dayanıklılığı sayesinde nesilden nesile, dokunma ve görsel olarak daha birçok etkili iletişimi sağlayacak olan seramiğin başlangıcı sayılabilirler. Günümüzde de klasik-endüstriyel-özgün başlıkları altında gruplandırılan ve farklı iletişim biçiminin araçları sayılan seramik ürün-eser-yapıtlara yüklenecek olan sorumluluk, usta-tasarımcı- sanatçı tarafından çok iyi bilinmelidir. İletişim açısından bir araç olarak seramiğin toplum üzerinde yaratacağı etkinin ne denli güçlü olabileceğinin unutulmaması gereklidir.
Özet (Çeviri)
iv AN APPROACH TO CERAMICS FROM THE VIEWPOINT OF COMMUNICATION SUMMARY It is a fact that the beginning of art is human and animal figures drawn on the walls of caves. The desire of human beings to affect their surroundings visually results in communication which is used frequently as a concept today. During Neolithic Age, people who had a lot of abilities, lead an agricultural life in which they tamed animals. At the same time, they put earth-water-alr and fire in harmony and created the very first functional pots by using the most primitive methods. These clay pots developed through time can be considered as the beginning of ceramics which provides communication through the ages, by touch and seight. Today, ceramics can be subdivided into three groups: classical, industrial and original groups. A ceramic work has a responsibility, given by it*s craftsman, to be a medium of communication. It should not be forgotten that the effect of ceramics as a medium of communication with the public can be very powerful.