Farklı yetiştirme ortamları ve dezenfeksiyon uygulamalarının kayın mantarı (pleurotus ostreatus) üretiminde verimliliğe etkisi
The effect of different substrates and disinfection treatments on yield in oyster mushroom (pleurotus ostreatus) cultivation
- Tez No: 365504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, farklı yetiştirme ortamları ile birlikte farklı dezenfeksiyon uygulamalarının kayın mantarı (Pleurotus ostreatus) yetiştiriciliğinde verime ve kaliteye olan etkisi araştırılmıştır. Araştırma Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Arazisinde bulunan kültür mantarı yetiştiriciliği için uygun üretim odasında Ocak - Mayıs 2013 döneminde yürütülmüştür. Substrat olarak buğday sapı + kepek (2:1), buğday sapı + kepek + keçiboynuzu küspesi (2:1:0.5), buğday sapı + kepek + keçiboynuzu küspesi (2:1:1) kullanılmıştır. Bu ortamlar %1, %2 ve %3 oranında sodyum hipoklorit içeren suyla muamele edilmiş, kontrol uygulaması ise otoklav ile sterilize edilmiştir. Yapılan çalışmada, misel gelişim hızı, toplam verim, biyolojik etkinlik oranı ve diğer pomolojik özellikler incelenmiştir. En hızlı misel gelişimi (35 gün), en yüksek toplam verim (154.24 g/ kg torba) ve en iyi biyolojik verim (%69.70) otoklavlanmış buğday sapı: kepek (2:1) ortamından elde edilmiştir. Kayın mantarının pomolojik özellikleri arasında şapka çapı ve sap uzunluğu değerleri yine en iyi kontrol (7.42 cm ve 2.66 cm) ortamından elde edilirken ortama keçiboynuzu küspesinin ilave edilmesi şapka enini ve boyunu arttırmış, meyve sap kısmını kalınlaştırmıştır. Sodyum hipoklorit uygulanan ortamlarda yaklaşık %50 oranında misel gelişimi sağlanmış ancak %1 sodyum hipoklorit uygulaması dışında diğer konsantrasyonlardan ürün elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of different substrates and disinfection treatments on yield and quality in oyster mushroom (Pleurotus ostreatus) cultivation. The study carried out in a controlled-mushroom production room, which is located at Agriculture Faculty of Akdeniz University, during January-May 2013. The spawns of mushroom were inoculated on wheat straw + wheat bran (2:1), wheat straw + wheat bran + carob waste (2:1:0.5) and wheat straw + wheat bran +carob pulp (2:1:1) as substrates. These substrates were treatmented by %1, %2, %3 of sodium hypochlorite (SH) solution, and the control was sterilized by autoclave. Mycelium growing duration, total yield, biological efficiencies and pomological charecteristics of oyster mushroom were determined. The fastest mycelium growing durations (35 days) and the highest total yield (154.23 g/kg bag) and also the best biological efficiencies (%69.70) were obtained from wheat straw + wheat barn (2:1) with autoclaved treatment. The highest cap size and stem length of oyster mushroom were obtained from control substrate (7.42 cm and 2.66 cm) respectively, However when carob pulp added into the subsrate, cap size increased and also stem of the mushroom become thick. The ratio of mycelium development in substrate treatmented by sodium hypochlorite was about %50, but mushroom yield wasn?t obtained from sodium hypochlorite treatment, except %1 of SH concentration.