İki-fazlı doğrusal regresyon modelinde değişim noktasının dayanıklı tahmini
Robust estimation of change point in two-phase linear regression model
  1. Tez No: 365560
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ACITAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRDAL ŞENOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasında, iki-fazlı doğrusal regresyon modelinde değişim noktasının tahmini ele alınmıştır. İki-fazlı doğrusal regresyon modelindeki hata terimlerinin dağılımının uzun kuyruklu simetrik (long-tailed symmetric-LTS), genelleştirilmiş lojistik (generalized logistic-GL) ve Jones ve Faddy'nin (2003) çarpık t dağılımı (Jones and Faddy's skew t distribution-JFST) olması durumunda değişim noktasının Tiku (1967, 1968) tarafından geliştirilen uyarlanmış en çok olabilirlik (modified maximum likelihood-MML) ve tek-adımlı M- (one-step M-OSM) tahmin edicisi elde edilmiştir. Modelin süreksiz ve sürekli olması ayrı ayrı incelenmiştir. Süreksiz modellerde Quandt (1958, 1960); sürekli modellerde ise Muggeo (2003) ve Hudson (1966) tarafından önerilen yöntemlerin MML ve OSM versiyonları geliştirilmiştir. Yapılan Monte-Carlo simulasyon çalışmasının sonuçları, MML ve OSM tahmin edicilerinin en küçük kareler (least squares-LS) tahmin edicilerinden daha etkin ve dayanıklı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, literatürde yer alan gerçek hayat problemleri üzerinde önerilen yöntemler kullanılmış ve LS tahmin edicilerinden daha iyi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, estimation of the change point in the two-phase linear regression model is considered. The change point in the two-phase linear regression model is estimated by using the modified maximum likelihood (MML) methodology, originated by Tiku (1967, 1968), and the one-step M (OSM) estimation methods under the assumption of long-tailed symmetric (LTS), generalized logistic (GL) and Jones and Faddy's (2003) skew t (JFST) error distributions. MML and OSM versions are developed for the methods proposed by Quandt (1958,1960) for discontinuous; Muggeo (2003) and Hudson (1966) for continuous models. The results of the Monte-Carlo simulation study demonstrate that the MML and the OSM estimators are more efficient and robust than least squares (LS) estimators. Furthermore, proposed methods are applied to the real life problems taken from the literature. They are shown to be more efficient than the corresponding LS estimators.