Havayolu pazarlaması Eskişehir'deki potansiyel iş amaçlı pazarın müşteri profilinin belirlenmesi
  1. Tez No: 36562
  2. Yazar: MUSTAFA ÖÇ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MUSTAFA ÖÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Havayolu işletmelerinin artan rekabet ortamında başarılı olabilmeleri tüketici yönlü olmalarına bağlıdır. Tüketici istek ve ihtiyaçlarını en iyi bir biçimde tatmin edebilmek için ise pazar yapısının özelliklerinin bilinmesi son derece önemlidir. Havayolu işletmeleri tarafından Türkiye'de yapılan pazar araştırmaları incelendiğinde müşteri profilinin belirlenmesine yönelik olarak yeterli araştırma yapılmadığı görülmektedir. Havayolu işletmeleri sadece mevcut pazarlarındaki müşterilerinin dilek ve şikayetlerinin neler olduğunu belirlemeye yönelik olarak uçuş sırasında anket formları yardımıyla araştırmalar yapmaktadırlar. Yeni bir hat açma konusunda potansiyel müşteri profilinin belirlenmesi yönelik araştırmalar ise yapılmamaktadır. Bu çalışmada kapsamlı bir literatür taraması yapılarak havayolu işletmelerine yönelik pazarlama faaliyetleri hakkındaki bilgi birikimi özetlenmeye çalışılmıştır. Eskişehir'deki iş amaçlı pazara yönelik yapılan müşteri profili araştırmasıyla da bu konudaki bilgi birikimine katkıda bulunulmaya çalışılmıştır. Havayolu pazarlama faaliyetlerini inceleyen bu çalışma üç bölümde yapılandırılmıştır. Birinci bölümde havayolu pazarlama karması incelenmiştir. Dört kısımdan oluşan birinci bölümde havayolları için hizmet, fiyatlama, dağıtım ve tutundurma faaliyetleri ortaya konmaya çalışılmıştır. ikinci bölümde havayolları İçin pazar kavramı ortaya konularak pazar bölümlemesinin önemi, nasıl yapıldığı ve havayolu işletmelerinin kullandığı pazar araştırması teknikleri üzerinde durulmuştur. Araştırmanın üçüncü bölümü Eskişehir'de ki potansiyel iş amaçlı seyahat pazarının müşteri profilini belirlemeye yönelik bir araştırmayı kapsamaktadır. 1 67 kişiyle yürütülen bu araştırma“tanımlayıcı”bir araştırma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
The success of the airlines in an increasingly competitive environment depends on their being consumer oriented. In order to satisfy the consumer's needs and wants, it is vital to know the characteristics of the market structure. When the market researches, which are conducted in Tukey by the airlines, are examined it is observed that these researches are not adequate to determine the cus tomer profile. The airlines conduct only some kind of“board-survey”in order to determine the demands and the complaints of their existing customer market. On the other hand, air lines do not conduct sufficient market research of the potential customer profile, to open a new flight line. In this research, with the help of a detailed investigation of terminology it is aimed to summarize the marketing knowledge of the airline companies' marketing activities. Moreover, we tried to contribute to the marketing knowledge of the airlines, by researching the business market customer profile in Eskişehir. The research which is conducted to investigate the maketing activities is classified in three parts. In the first part the airline marketing-mix variable is examined. Further more we attempt to evaluate the airline companies service, pricing, piace and promotional activities. In the second part, we try to point out the market concept, the importance of the market segmentation, how it is done by the airlines and the market research techniques which are used by the airlines companies. The third part of the research deals with the potential business travel market customer profile in Eskişehir. A market sample of 167 people were interviewed for the purpose of our research and this can be considered a“descriptive research”.