Yeni teknolojilerin sürdürülebilir toplu taşımacılıkta kullanımının önemi: Hibrid elektrikli taşıt kullanımının fayda-maliyet analizi
The importance of the use of new technologies for sustainable public transport: Cost-benefit analysis of hybrid electric vehicle use
  1. Tez No: 365635
  2. Yazar: SEDA ERBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Transportation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Özellikle İstanbul gibi büyük metropollerde şehir içi toplu taşımada büyük oranda otobüsler kullanılmaktadır. Şehir içi trafiğin yoğun olduğu bu gibi kentlerde sık dur-kalklar nedeniyle önemli oranda yakıt tüketimi ve kirletici emisyonlar oluşmaktadır. Bu amaçla, bu çalışmada, frenleme sırasında açığa çıkan enerjiyi yakalayıp depolayarak ve içten yanmalı motorun rölanti durumunda çalışmasını önleyerek yakıt ekonomisi sağlayan ve emisyonları azaltan şehir içi toplu taşımada kullanılan hibrid otobüs teknolojileri üzerinde durulmuştur. Bu çalışmanın amacı, özellikle şehir içi toplu taşımada kullanılan alternatif otobüs tahrik teknolojilerini inceleyerek, mevcut sistemlerle karşılaştırmak ve bu sistemlerin işletme ve yatırım maliyetlerine dair bir fayda-maliyet analizi yapmaktır.
Özet (Çeviri)
Especially in large metropolitan areas such as Istanbul, city public transport buses are used to a great extent. This is common in cities such as heavy traffic in the city due to the start-stop consists of significant fuel consumption and pollutant emissions. For this purpose, in this study, we have been focused on hybrid bus technologies used in urban public transport which provides fuel economy and reduce emissions by capturing and storing the energy during braking and preventing operation of the internal combustion engine at idle mode. The purpose of this study, especially for urban public transportation bus used alternative drive technologies, examining existing systems and to compare the operating and capital costs of these systems is to make a cost-benefit analysis.