Türkiye'de bireysel bankacılık (Tüketici kredileri ve kredi kartları)
  1. Tez No: 36568
  2. Yazar: GÜLHAN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL DİRİMTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Son yıllarda Türkiye' nin gündemine giren“Bireysel Bankacılık”faaliyetleri önemli gelişmeler göstermiştir. Bankaların tüketici kredisi alanına girmeleri ilk defa 1989 yılının son aylarında olmuştur. Bankacılık teknolojisindeki gelişmeler bankacılığın her alanında bilgisayar kullanımı ABD ve Avrupa' daki bankalar tarafından geliştirilen bireysel bankacılık teknikleri dışa açılma sürecinde bankalarımızı da etkilemiş, içte mali piyasaların da gelişmesiyle birlikte bu iki unsur bankalarımızın bireysel bankacılık faaliyetlerine yönelmesini sağlamıştır. Daralan pazarı açmak için küçük tasarruf sahibine ve harcama gücü olan orta gelir gruplarına yönelen büyük ve orta ölçekli bankalar, başta kredi kartları, tüketici kredisi, otomatik para çekme kartları olmak üzere, birçok teknolojik yenilikle halkı kendisine çekmeye çalışıyor. Ülkemizde tüketici kredilerinde bankaların yöneldiği hedef kitle, orta ve üst düzeyde gelir elde eden emekli, işçi ve serbest meslek sahipleridir. Tüketicilerin krediyi ençok kullandıkları mal ve hizmet grubu 1989 yılında konut sektörüne doğru bir kayma olmuştur. Bunun sebebi ise bankaların hangi sektörde talep daralması varsa o sektör mallarının kredilendirilmesine öncelik vermeleridir. Bireylere yönelik sunulan diğer bir ürün de kredi kartlarıdır. Kredi kartları mal sahibine peşin para ödemeden bir malı satın almaya veya bir hizmetten yararlanmayı sağlayan belgedir. Dünya rakamları ile kıyaslandığında ülkemizde kartlı ödemelerinin sayısının ve kart kabul eden işletme sayısmda görülen gelişmeler bu yolla atılan önemli bir adımdır. KrediIll kartı kullanımı ile dolaşımdaki kağıt para miktarının azalması ve tasarruf mevduatının artması sağlanmaktadır. Kredi kartı ile yapılan alış-veriş sonucu bunlarla yapılan tüm para hareketleri ekonomik sisteme kaydi olarak girer. Paranın günlük alış-verişlerde yıpranmasından doğan kayıplardan böylece kurtulunabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Individual banking activites which recently came in Turkey' s agenda has shown substantial development. In this regard Turkish banks started issuing consumer credits in the last quarter of 1989. Tending Turkish banks toward individual banking activites was affected mainly by two factors. One factor is developments in banking technology such as computer using and development of indivitual banking techniques. The second factor is the development of internal financial markets. Nowadays most of large and medium sized banks tey to credits and A.T.M. cards. They usually chose people from small and medium income groups as target groups and the reason of doing so is to expand the market which has previously narrowed. In Turkey, bank's target groups for consumer credits are retired, workers and self-employed people. While the most prefferred ways of usage of these credits in 1989 were buying automobille and durable and electronic goods, it became housing expenses in 1990. The reason of this shifting is that banks give priority in crediting to the sectors which need to be supported. The other service regarding to indidual banking activities is credit cards. As it is known, credit cards are documents which make possible to the owner to purchase good and services without paying cash. In comparing other countries, the number of credit cards issued in Turkey is very low but it is encouraging that credit cards usage has been spreading. This will causes to increase deposits and decrease money in circulation. The usage of credit cards will also prevent wearing of banknotes since a credit card is a type of near money.