Bireysel bankacılık ve Türkiye'de bireysel bankacılık hizmetlerinin ekonomik etkileri
Individual bank service and its ecomics effects in Turkey
  1. Tez No: 73394
  2. Yazar: NEVZAT KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU BİREYSEL BANKACILIK VE TÜRKİYE'DE BİREYSEL BANKACILIK HİZMETLERİNİN EKONOMİK ETKİLERİ Nevzat Kaya İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 1998 Danışman: Doç Dr. Kemal Yıldırım Bu çalışmada, son yıllarda Dünya' da ve Ülkemiz'de bankalar ve bireyler için çok fazla önem kazanan Tüketici Kredileri ve Kredi Kartları ağırlıklı olarak incelenmiş ve bunların yanında yeni ürünler olan Elektronik fon Transferi (EFT) ve sistemleri, finansal hizmet aracı kart türleri incelenip değerlendirilmiştir. İlk bölümde Bireysel Bankacılık kavramının ne olduğu ülkemizde ağırlıklı olarak uygulanan tüketici kredileri ve kredi kartlarının çeşitleri sunan birimlere ve kullanıcılara sağladığı avantaj ve dezavantajlar incelenmiş, bunun yanında Ülkemizde yeni yeni uygulanmaya başlanan bireysel bankacılığın yeni ürünleri Elektronik Fon Transferi (EFT) ve Sistemleri transferin gerçekleşmesinde kullanılan kartlar ağırlıklı olarak incelenmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde Ülkemizde bireysel bankacılık uygulamalarının nasıl yapıldığı değerlenderilmiştir. Son bölümde ise, Bireysel Bankacılık hizmetlerinin ekonomik etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, credits and credit cards of consumers which are becoming more important by day in either our country or all over the world are examined. More over, electronic money transfer, their systems and financial service cards being new products have been also appreciated. In the first part of this study, the concept of what individual banking means, the types of credits and credit cards of consumers that are popularly applied in our country and their advantages, disadvantages, to the users have been examined. Further more, the new products of individual banking that are newly applicable in Turkey, electronic money transfer, their systems and the cards used for money transfer have been also discussed. İn the second part, how to make practise of individual banking in Turkey have been apprecialed and examined. Finally, economical effects of individual banking services have been valued.