Öğrenci merkezli eğitim yönetim sistemi tasarlanması ve geliştirilmesi
Design and preparation of student-centered learning menagement system
  1. Tez No: 365698
  2. Yazar: YAVUZ ALTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN UZUNBOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bilgisayar teknolojilerinin tüm hayatımızı etkilediği günümüzde, eğitim ve öğretim yavaş yavaş uzaktan öğrenme uygulamalarına yönelmektedir. Uzaktan öğrenme kavramının temellerini oluşturan eğitim yönetim sistemleri ve eğitim içerik yönetimi sistemleri, başta okullar olmak üzere birçok kurumun dikkatini çekmiştir. Bu kurumlar kendi eğitim yönetim sistemlerini kurmuşlar ya da açık kaynak kodlu yazılımlardan yaralanmışlardır. Öğrenci merkezli öğrenme, öğrencilerin bireysel farklılıklarını göz önüne alarak onların gereksinim duydukları eğitim ve öğretimin verilmesi yöntemidir. Bu tez çalışması ile alan taraması sonucunda elde edilen veriler ışığında öğrenci merkezli bir eğitim yönetim sistemi tasarlanmış ve adım adım geliştirilmiştir. Eğitim yönetim sistemi tasarlama ve geliştirme süreci sonunda elde edilen tecrübeler değerlendirilerek sonuç ve öneriler bölümünde incelenmiştir. Tasarlanıp geliştirilen eğitim yönetim sistemi http://alterbreeze.net/oys/ internet adresi üzerinden test yayınına açılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, Computer technologies affect all our lives with education and instruction are turning to distance education applications. Learning management systems and learning content management systems which form the basis of the concept of distance education are particularly attracted the attention of many institutions, including schools. These institutions have established their own learning management systems or open source softwares were wounded. Student-centered learning is the method of giving education and instruction students? needs which taking into consideration their individual differences. With this thesis, a student-centered learning management system designed and developed as a result of the screening of the data obtained. At the end of the process of design and development learning management system, is discussed in the chapter assessing the results and recommendations. The learning menagement system which designed and developed has been activated in order to be tried under the following web site : http://alterbreeze.net/oys/