Çevreleyen öğrenme ortamlarında öğrenenlerin önceliklerinin değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
A research into evaluation of preferences of the learners in ubiquitous learning environments
  1. Tez No: 365704
  2. Yazar: ERHAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK KARAHOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Eğitim ortamlarının erişilebilirliği ve kullanım kolaylığı, isteğe ve becerilere bağlı öz düzenleyici öğrenmenin etkinliğinin belirginleşmesi, öğrenenlerin öğrenme sürecini kendi kendilerine yönetebilmesi ile birlikte öğrenme sürecinde mobil dijital ortamların entegre kullanımını ön plana çıkarmıştır. Teknoloji ve internetin hayatımızın her anında yaygın kullanımı ile birlikte öğrenme sürecinde istediğiniz içeriğe, istediğiniz yer ve zamanda erişebilmeniz; öğrenen ve öğrenen, öğrenen ve öğreten arasındaki iletişim, zaman, mekân sorunlarına geleneksel yöntemin dışında çözümler getirmektedir. Günümüzde öğrenenlerin, öğrenme süreci boyunca, bireysel gelişim seviyelerine bağlı destekleyen dijital ortamların kullanımının yaygınlaşmasına karşılık, var olan öğrenme ortamlarının kullanım durumunun tespit edilmesinde önem kazanmaktadır.Bu araştırma 2012-2013 öğretim yılında Bahçeşehir Üniversitesi ve Yıldız Üniversitesinde öğrenim gören İngilizce dil tabanlı online dersler seçilerek toplam 130 katılımcı üzerinden yürütülmüştür. Araştırma kapsamında yer alan katılımcıların dersi online modül üzerinden İngilizce dilinde almaları ve grupların heterojen dağılmaları dikkate alınmıştır. Çalışma için çevreleyen öğrenme ortamlarına yönelik hazırlanan, yapısalcı çevresel-öğrenme ortamları (CULES) ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçeğin belirleyiciler çerçevesinde bir anket hazırlanarak uygulanmıştır.Bu çalışmanın amacında; online ders içeriklerine öğrenenlerin nerden, hangi araçla, ne kadar sıklıkta eriştiği, bu içerikle nasıl etkileştiği tespit edilmek üzere bir araştırma gerçekleştirilerek veriler istatiksel analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Availability and easy to use feature of learning environments, outstanding efficiency of self-controlled learning based on will and skills as well as the ability of learners to conduct their learning process bring forward the integrated use of mobile and digital environments in learning process. Along with the prevalent use of technology and internet in every field our lives, ability to access any learning components anytime and anyplace we want brings new solutions to interactions between learners to learners and learners to teachers, time, and place problems , other than the conventional ways do. Nowadays, determining the current available learning environments has become significant regarding the prevalence of use of digital environments supporting learners' learning process depending on their improvement level and pace.In this study, 130 participants were selected from the students studying the online courses, in English medium, conducted at both Yıldız Technical University (YTU) and Bahceşehir University (BAU) during the spring term of the academic year 2012 – 2013. Within the context of the study, heterogeneous distribution of the participants and the fact that they were taught in English were taken into consideration. Constructivist u-learning environment survey (CULES), which has been prepared for ubiquitous learning environments, was used in the study.In this study, a research was conducted into the means, place, frequency of accessing these learning contents and how learners interact with these contents, and the data collected was evaluated through statistical analysis method.