Türkiye'de dış borçların gelişimi ve ekonomik etkileri
- Tez No: 36572
- Danışmanlar: PROF.DR. AYKUT HEREKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Dış borçlar özkaynak yetersizliği nedeni ile her zaman varlığını korumuştur. Özellikle devlet açısından belirlenen politikalar ve bu doğrultuda hazırlanan planlar da dış borç yönetiminde önemli bir yer tutmaktadır. Tüm ülkelerde, dış borçlar giderek yükselen oranlarda artmaktadır. Bu artış, zaman zaman gayri safı milli hasılanın artışından daha fazla olabilmektedir. Dış borçların finansman biçimi, borçlu ve alacaklıların tercihlerine ve ülkelerin gelir düzeylerine göre değişmektedir. Ülkemizde dış borçlar gayri safı milli hasılanın % 50'si dolaylarındadır. Bu durum gelişmiş ülkelerin ortalamalarının oldukça üstündedir. Yapılan dış borçlanmanın önemli bir kısmı, kamu kesimince gerçekleştirilmektedir. Ancak dış borçlardan istenen sonuç, özellikle kullanım ve geri ödeme yönünden istenen düzeyde değildir. Sonuç olarak, dış borçlara, yabancı sermaye yatırımları gibi alternatif arayışların içine girilmesi zorunlu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT External debts always keep it's existance because of the lock of internal sources. Especially government policies and the plans are important in external debts' management. In all countries the external debts are rapidly increasing sometimes this increment is much higher than Gross National Product. Financing the exteranal debts is differ from debtor's and creditor's choice, and the income level of the countries In our country the externel debts are around 50 % of the GNP. This percentage is a lot more than the developed countries ratio. Public sectors usage covers the important part of the externel debts. However, the result from external debts, especialy in usage and back payments, is not sufficient. As a result for the external debts it is necessary to find the alternatives such as foreign capital investments.