İnsan kaynakları yönetiminde sosyal medyanın rolü
Role of social media in human resources management
- Tez No: 365744
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BİRGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma, teknolojik gelişmelerle birlikte işletmelerin sosyal medyada insan kaynakları fonksiyonlarını etkin ve aktif bir şekilde kullanmalarının, insan kaynaklarına maliyet avantajı ve iletişim etkinliği sağlayarak insan kaynakları performansına etkisini ve katkısını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tezin giriş bölümü, araştırmanın kavramsal çerçevesini açıklamaktadır. Birinci bölümde, insan kaynakları yönetimi teorik olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde, araştırmanın teorik çerçevesini ortaya koymak amacıyla sosyal medya literatür taramasına ayrılmıştır. Üçüncü bölüm insan kaynakları ve sosyal medya araçlarının ilişkisiniaçıklamıştır. Dördüncü bölümde iseuygulamada insan kaynaklarında sosyal medyanın kullanımı üzerine yapılan anket çalışması değerlendirilmiştir. Araştırma, işletmelerin insan kaynakları departmanında çalışan kişiler üzerinde yapılmaktadır. Araştırmanın örneklem kütlesi 2012 yılına ait Capital 500 listesine giren firmalar hedeflenerek gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın analizinde; geçerlilik ve güvenilirlik analizleri, pearson korelasyon analizi, tek örneklem testi, ki-kare testi ve faktör analizi yöntemlerinden yararlanılarak, işletmelerin insan kaynaklarında sosyal medyayı kullanmasının etkinliği değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, insan kaynakları yönetim sürecinde sosyal medya kullanımının çeşitli etkileri olduğu tespit edilmiş ve bu etkilerin sonuçları hakkında yorumlar yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to present the effect and contribution of firms' using effectively and actively their human resources functions on social media, to human resources performances through enabling cost advantage and communication effectiveness to human resources. The introduction part of the thesis explain the notional framework of the research. In first part, human resources management has been handled as theorically. In second part, social media has been assigned to literature scanning with the aim of presenting the theorical framework of the research. Third part has explained the relation between human resources and social media tools. In fourth part, the questionnaire study on usage of social media on implementation of human resources has been evaluated. The research has been performed on individuals who are working on the human resources department of the firms. Sample group of research has been realized through aiming firms which entered to Capital 500 list of 2012. In the analyses of research, the methods of validity and reliability analysis, pearson correlation analysis, one sample test, chi-square test and factor analysis have been benefited from and effectivess of firms to use social media in their human resources has been tried to be evaluated. At the end of the research, it has been determined that there are different effects of social media usageon the period of social media management; and comments have been written about the results of these effects and suggestions have been made.