Mikroöğretim yönteminin hentbolde teknik öğretim üzerindeki etkililiği
  1. Tez No: 36577
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÇELİKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERSAN SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu araştırma, hentbol dalının teknik öğretiminde mikroöğretim yönteminin,öğrenci- sporculann temel pas ile ilgili becerileri kazanabilmelerine etkisi olup olmadığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma 1993-1994 öğretim yılı birinci yarıyılında, Süleyman Çakır Lisesi Ortaokul 1. sınıf erkek öğrencilerinden seçilen 20 denek üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deneysel nitelikteki bu araştırmanın denekleri, 10 pas oyunundaki performanslarına göre denkleştirilmiş ve 10'u deney 10'u da kontrol grubuna ayrılmıştır. Deney grubundaki öğrenci-sporculara, mikroöğretim yöntemi, kontrol grubuna da hentbol öğretim yöntemi uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında, antrenörlerin öğrenci-sporcuları değerlendirme formundan yararlanılmıştır. Araştırmada, öğrenci-sporculara temel pas hareketi öğretim öncesi öntest, öğretim sonunda da sontest olarak uygulanmıştır. Araştırmanın alt problemlerinin sınanmasında mikroöğretim yönteminin uygulandığı deney grubu ile hentbol öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubunun aritmetik ortalamalarının arasındaki fark 0,05 anlamlılık düzeyinde t testi ile sınanmıştır. Yapılan çözümleme işlemlerinden sonra şu sonuçlara varılmıştın 1. Hentbol dalının teknik öğretiminde, öğrenci-sporculann temel pas ile ilgili becerileri kazanabilmesinde, deney grubuna uygulanan mikroöğretim yöntemi, kontrol grubuna uygulanan hentbol öğretim yöntemine göre daha etkili olduğu saptanmıştır. 2. Basit hareketlerin verildiği öğretim aşamalarında, deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY This experimental research has been done for presenting whether microteaching met- hod effects having skill for main pass of student-players in technical instructions of handball branch. The research was carried out on tvventy boy students in first class in Süleyman Çakır Secondary School in 1993-1994 Teaching Year. According to their performance in ten pas- ses training, these student-players of this experimental research were divided in two groups; 10 students in experimental group and 10 students in control group. Microteaching method has been carried out on experimental group, handball teaching method has been carried out on control group. For getting results, we have used trainers' student-player evaluation form. Before ins- truction in this research, the main pass exercise was done as pretest and as posttest at the end of the instruction. The diffeence of the arithmetic averages of these two groups has been tested using“t”test at 0,05 level of confidence. We had the following results at the end of the analysis. 1.Microteaching method which has been carried out for having their main pass skills in experimental group, is more effective than handball instruction method. 2.The research shovved that there has been no significant difference between experi- mental and control groups in teaching steps that easy exercises were taught in.