Contributions and challenges of cognitive tools and microteaching for preservice teachers' instructional planning and teaching skills
Öğretmen eğitiminde bilişsel araçlar ve mikroöğretimin öğretim planlama ve öğretme becerilerine katkıları ve karşılaşılan güçlükler
  1. Tez No: 238623
  2. Yazar: HAMİDE ŞAHİNKAYASI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışma, öğretmen adaylarına ders planlaması ve öğretme becerileri kazandırılmasındakullanılan bilişsel araçların (IPSRT ve CPSRT) ve mikroöğretim yönteminin potansiyelleriniaraştırmayı amaçlamıştır. Çalışmanın katılımcıları Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimiprogramına devam eden dördüncü sınıf 51 öğrencidir. Bu çalışma üç odağı olan bir eylemaraştırmasıdır.Çalışmanın ilk odağı, öğretmen adaylarının ders planlamasında kullandığı bilişsel araçlarınplanlama becerilerine katkıları ve karşılaşılan sorunları araştırmayı amaçlamıştır. Özellikle, öğretmen adaylarının ders planlamasında bu araçları kullanma derecelerine, bu araçların öğretmen adaylarının planlama öz-yeterliklerine ve planlamaya verdikleri öneme etkilerine, ve bu araçların algılanan katkılarına ve sorunlarına yoğunlaşılmıştır. Bu iki araç dört hafta boyunca iki grupta farklı sıra ile işlenmiştir. Veriler, anket, görüşme ve döküman (ders planları) yardımıyla toplanmıştır. Bu odak, öğretmen adaylarının öğretim hedefleri yazma dışında, IPSRT'ye göre ders planı yapabildiklerini ortaya çıkarmıştır. Öğretmen adayları, CPSRT'yi ders planlarının öğretim amacı, öğrenme etkinliklerinin gerekli özellikleri ve değerlendirme bölümlerini hazırlarken kullanmışlardır. Her iki aracın öğretmen adaylarının başlangıç düzey öz-yeterlik inanışlarını önemli derecede arttırdığı bulunmuştur. Öğretmen adayları, planlamada CPSRT'yi daha esnek bulurken, IPSRT'yi daha yardımcı ve kolay bulmuşardır. Bu odak, IPSRT ve CPSRT'nin ders planlama becerilerinin kazanımında destekleyici araç olarak kullanılabileceğini göstermişir. Eğer öğretmen adaylarının eğitiminde her iki araç kullanılacaksa, önce IPSRT'nin sonra CPSRT'nin işenmesi daha etkili olacaktır.Bu çalışmanın ikinci odağı, öğretmen adaylarının ders planlama ve öğretme becerileriyle ilgilimikroöğretim etkinliklerinin katkıları ve karşılaşılan sorunları araştırmıştır. Mikroöğretim etkinlikleri sekiz hafta sürmüştür. Bu odakta, her öğretmen adayı öğretim elemanın yardımıyla 20 dakikalık bir mikroöğretim planlamış ve bunu sınıfta sunmuştur. Ders öğretim elemanı, ders asistanları ve bazı öğretmen adayları, sunu?
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the potentials of two cognitive tools for instructional planning(Instructional Planning Self-reflective Tool, IPSRT, and Constructivist Planning Self-reflective Tool,CPSRT) and microteaching in gaining instructional planning and teaching skills for preserviceteachers. The participants were 51 fourth year students in Computer Education and InstructionalTechnology program. The study is an action research with three main foci.The first focus of this study aimed at investigating contributions and challenges involved inthe use of the cognitive tools for instructional planning with tutoring from the instructor. Morespecifically, to what extent the preservice teachers followed these tools during this process, the effectsof these tools on preservice teachers? self-efficacy, the perceived instrumentality regardinginstructional planning, and the perceived contributions and challenges presented by these tools werefocused. Both tools were introduced to the two sections, in different orders within four weeks. Thedata for this focus were collected by means of questionnaires, interviews and documents (lessonplans). This focus revealed that; expect for writing objectives, the participants could makeinstructional plans according to the IPSRT. They could also follow the CPSRT to design theinstructional goal, required characteristics of learning activities and the assessment. Both tools werefound to significantly increase their initial self-efficacy beliefs. They found CPSRT more flexible,while IPSRT easier and more helpful. This focus indicated that IPSRT and CPSRT can be used assupportive tools in preservice teachers? gaining instructional planning skills. If both tools were used, itwould be better to?