Kamu ve özel hastanelerde çalışan acil ve psikiyatri bölümündeki hemşirelerin mükemmeliyetçilik ve iş stresi algılarının çalışma bölümlerine göre değerlendirilmesi ve bir uygulama
Evaluation of job stress and perception of perfectionism: a practice with public and private sector nurses working in department of emergency and psyhiactry
- Tez No: 365783
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ZEKİ YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada kamu ve özel hastanelerde acil ve psikiyatri bölümünde çalışan (N=146) hemşirenin çalışma bölümlerine ve sektörlerine göre iş stresi ve mükemmeliyetçilik algılarında bir farklılık olup olmadığı değerlendirilmiştir. Örneklemi oluşturan hemşirelere demografik bilgiler içeren bir anket ve İş Stresi Ölçeği ile Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği dağıtılmış ve alınan geri dönüşlerde verilerin analize uygunluğu incelenmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Araştırmanın diğer çalışmalardan farklı olan boyutu ise iş stresi ve mükemmeliyetçilik ölçeklerinin birlikte değerlendirilmesidir. Varolan literatür incelendiğinde iş stresi ile mükemmeliyetçilik arasında bir ilişki olabileceği görülmüştür. Bu düşünce ile yaptığımız çalışmaya göre örneklemimizi oluşturan hemşire grubunda bazı demografik değerler ile iş stresi ve mükemmeliyetçilik boyutlarında farklılıklar gözlemlenmiş olamasına rağmen hemşirelerin çalıştıkları bölümler ve çalıştıkları sektörler ile iş stresi ve mükemmeliyetçilik açısından anlamlı bir fark olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, we assessed the perception of job stress and perfectionism of nurses' who work in the public and private hospital. The assessment was done according to nurses' working sectors and departments as emergency- psychiatry. Job Stress Scale, Multi Dimentional Perfectionism Scale and a demographic form was given the samples to measure their perfectionism and job stress. Than, according to feed-back we evaulated scales and demographic forms. Invalid datas were rejeceted from evaulation and valid datas analyzed by SPSS programme. When the litarature scanned we could reached rare thesises or studies which related perfectionism and job stress. We used perfectionism scale and job stress scale together to find if there is a significant correlation or difference between perception of the concepts. Some studies about perfectionism show us, there is a connection with perfectionism and job stress. The results of the study illustrate that there is some significant correlation or diffirence between concepts within our samples. However, we found some significant correlations and differences when we analyed the demograph information with job stress scale and multi dimentional perfectionism scale.