Defansif tıp ve tıbbi malpraktis uygulamalarının hukuki boyutu, çözüm önerileri ve mesleki sorumluluk sigortası
Defensive medicine and medical malpractice's legal aspects, proposed solutions and professional liability insurance
- Tez No: 365787
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Hasta haklarının gelişmesine bağlı olarak hasta-hekim ilişkisinde değişimler yaşanmıştır. Hasta haklarını korumak için birçok yasal düzenlemeler yapılmıştır. Yasalardaki bu düzenlemelere paralel olarak tıbbi malpraktis olarak tanımlanan tıbbi uygulamalardan kaynaklanan hatalara karşı malpraktis davalarında artış görülmüştür. Davaların artışına karşı hekimler kendilerini korumaya alma güdüsüyle defansif tıp uygulamalarına yönelmişlerdir. Defansif tıp, hekimlerin kendilerini tıbbi malpraktis davalarına karşı korumak amacıyla yapmış oldukları uygulamalardır. Bu çerçevede çalışmada söz konusu gelişmeler, başta hekimler olmak üzere tüm sağlık çalışanlar açısından tıbbi uygulamaların kavramsal çerçevesi ve bu uygulamaları hukuki sonuçları açısından değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, tıbbi müdahale ve tedavi basamaklarında hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının tıbbi müdahale ve tedavi basamaklarında yapmış oldukları hatalar (malpraktisler) ve bu çerçevedeki yasal ve hak sorumlulukları incelenmiştir. Bu çalışmada hekimlerin ve sağlık çalışanlarının yapmış olduğu hataların hukuki boyutları ve hukuki çözümleriyle birlikte mesleki sorumluluk sigortasını ele alınmıştır. Malpraktis davaların olumsuz sonuçları karşısında ülkemizde yeni başlamış olan ve yeterince anlaşılmamış olan hekim mesleki sorumluluk sigortasına değinilmiştir. Bu sigorta türünün ülkemizde yeni başlayan fakat yeterince gelişmediği, sigorta ettirenlerin sigorta konusunu yeterince anlamadıkları ve önem vermedikleri anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Depending on the development of patients' rights, Doctor-patient communication has changed. Many regulations have been made to keep patients' rights.It has been seen increase in malpractice's cases in parallel with these legal regulations. Physicians tend to defensive practices to protect themselves against the increase of lawsuits. Defensive medicine is the applications to keep physicians themselves against medical malpractice case. Medical malpractices occured in the step of medical intervention and treatment is observed. Physicians' and health employee's mistakes they have made in the step of medical interventions and treatments and their legal responsibility are examined. It is emphasized that legally what the issue of the rights of patients and health employees . It is focused on the legal aspect and legal solutions of medical malpractice. A study has been conducted including physicians' and health employee's mistakes they have made with the legal aspects and legal solutions of professional liability insurance. Medical professional liability insurance which has began recently in our country in the face of negative cases consequences and which has been poorly understood is mentioned. It is understood that this type of insurance began recently in our country but not sufficiently developed and policyholders did not understand the issue of insurance and pay enough attention.