Değişim mühendisliği ve Arçelik A.Ş.'de uygulaması
  1. Tez No: 61181
  2. Yazar: CEMİL ŞENELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELİL KOPARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Değişim Mühendisliği konusunda iki temel yaklaşım bulunmaktadır: Birincisi, sitematik yeniden tasarım yaklaşımı; bu yaklaşım mevcut süreçle birlikte başlar ve elimine edilecek, basitleştirilecek ve bütünleştirilecek işler içinde ayrıca otomasyonun uygun olduğu yerlerde çalışır: İkincisi, temiz sayfa yaklaşımı; bu yaklaşım ise, sürecin arzu edilen sonuçlarından itibaren başlar ve sıfırdan başlayarak yeni bir süreç dizayn etmek için gerekli olan sonuçlardan geriye doğru çalışır. Çoğu durumlarda bu iki yaklaşımın bir birleşimi, herhangi bir süreç için farklı noktalarda kullanılacaktır.Sistematik yeniden tasarım kısa vadeli iyileştirmeler sağlamak için kullanılma eğilimindedir, oysaki temiz sayfa yaklaşımı orta vadeden uzun vadeli iyileştirmeler içinde rekabet edebilecek kuruluşlar öngörmektedir. Mevcut süreçler hakkında bir anlayış sahibi olmak değişik derecelerde her yaklaşım için önemlidir, bununla birlikte, ekipler mevcut düzenin fazlasıyla ayrıntılı analizine girmekten kaçınmaktadırlar; yenisi üzerinde odaklaşmalıdırlar. Bu süreç üzerinde yapılacak araştırmaların temel noktası iyileştirme performansıdır ve bu husus hiçbir zaman unutulmamalıdır. Süreç“haritaları”mevcut süreçlerin inşasında oldukça yararlı olabilirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are two main approaches to redesigning processes, the systematic redesign approach which stars with the existing processes and works through these eliminating waste, simplifying and integratingtasks and where appropriate automatiing activities, and the clean-sheet approach which stars from the desired outcomes of the process and works back from those to design a new process from scratch. In most situations a combination of these two approaches will be used at different point for given process. Systematic redesign tends to be used to make improvements in the short -term while the clean-sheet approach lays the foundations for competing in the medium to long term. Gaining an understanding of existing processes can be important for each approach to varying degrees, however teams should avoid getting caugh up in overly detailed analysis of the existing order and focus instead on the new. The point of the exercise is performance improvement and this should not be forgetton. Process 'maps' can be useful in gaining an understanding of existing processes and in constructing new ones.