Sağlık hizmetlerinde toplam kalite yönetimi: bursa ağız ve diş sağlığı merkezi örneği
Total quality management in health care: bursa oral and dental health center sample
- Tez No: 365802
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Küreselleşme, dünyada güçlü değişimlere yol açmıştır. Ülkelerin uluslar arası alanda rekabet edebilmeleri, başta ekonomik olmak üzere her alanda güçlü olmaları ile mümkündür. Ülkemizin uluslararası alanda istediği yeri alabilmesi için rekabet gücünü artıran çalışmaları hızlandırması gerekmektedir. Bunların başında ise Toplam Kalite Yönetimi çalışmaları gelmektedir. Günümüzde her alanda hızlı bir değişimin yaşanması söz konusudur. İnsanların beklentileri ve ihtiyaçları değişmektedir. Bu beklenti ve ihtiyaçların karşılığında ise kaliteli hizmet beklemektedirler. Tabi bu alan sağlık olunca kalite kavramı daha çok önem kazanmaktadır. Hasta tedavi ve bakımında yaşanan değişimlerin yanında, insanların daha sağlıklı ve uzun yaşam sürme istekleri, kısa sürede tedavi olma veya sağlığını koruma yönündeki çabalar da sağlık hizmetlerinde kalitenin önemini ortaya çıkarmıştır. Sağlık hizmetlerinin sunumundaki yetersizlikler ve hatalar ve bunların insan hayatına olan etkisi kalitenin önemini yükselmektedir. Sağlık hizmetini nasıl sunuyoruz ve nasıl daha kaliteli hizmet sunabiliriz sorularının yanıt bulması gerekir. Çünkü sağlık hizmetlerinde yapılan hatanın geri dönüşü söz konusu değildir. Sağlık kurumlarında daha kaliteli bir hizmet için tüm çalışanların sağlık hizmeti konusunda eğitim almış kişilerden oluşması ve hizmet sunumunda puanlama sisteminin kullanılmaması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization has led to drastic changes in the world. For all countries, it is necessary to be strong in all areas, especially in economic area in order to compete in the international area. In order to succeed in international arena, our country must speed up efforts and studies of competitiveness. Foremost among these are the studies on the Total Quality Management. There is a matter of a change in every field of our lives lately. People's expectations and needs are changing constantly and people are expecting qualified service as a result of these expectations and needs. In the field of health this quality term gains double importance. Besides the changes in the patient's treatment and care of people, requests for a healtier and longer life, for being treated in short time and efforts to protect human lifes reveal importance of quality in health services. The mistakes and deficiencies in health services and the effects of these inabilities on human life make the quality even more important. The questions of“how do we serve?”or“how can we make it better?”should be answered honestly becuase in the field of health there is no coming back if a mistake was committed. In order to function better in this crucial field, all workers should be well educated and the system of dappling is not suggested to be used.