Vakıf üniversitelerinde eğitim pazarlaması uygulamalarının öğrenci memnuniyetine etkileri üzerine istanbul ilinde bir alan araştırması
A field research in city of istanbul on education marketing practices effects on student satisfaction in private universities
  1. Tez No: 365823
  2. Yazar: HÜLYA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLA HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Ülkemizde vakıf üniversitelerine talep git gide artmaktadır. Vakıf üniversitelerindeki sayının artması, nitelikli ve başarılı öğrenci alma kaygısı, bu kaygıdan doğan rekabet üniversitelerin pazarlama stratejilerini oluşturma zorunluluğu oluşturmuştur. Üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin beklentileri, üniversitede okuyan öğrencilerin tatmini, hizmet pazarlamasına konu olan eğitim hizmetlerini etkilemektedir. Bu nedenle üniversiteler tercih edilebilir olmak için reklam, halkla ilişkiler, tanıtım ve pazarlama süreçlerini gözden geçirmelidirler. Bu araştırmanın amacı, ülkemizde hızla sayıları vakıf üniversitelerindeki eğitim hizmetleri pazarlaması uygulamalarının öğrenci memnuniyetine etkilerinin incelenmesidir. Araştırmada bu amaca ulaşabilmek için eğitim pazarlaması uygulamalarının boyutlarını belirleyerek bu boyutlar arasındaki ilişkilerin incelemesi hedeflenmiştir. Boyutlararası ilişkinin incelenmesinde nedensellik etkileri ele alınmıştır. Araştırmada ayrıca öğrenci memnuniyetinin boyutlarının öğrencilerin özelliklerine göre nasıl farklılaştığı ve ne derece etkilendikleri araştırılmıştır. Anket verileri SPSS istatistik programı ile değerlendirilmiştir. Veri ve bilgilerin analizinde; faktör ve güvenilirlik analizi, frekans dağılımları ve korelasyon ve farklılık analizleri uygulanmıştır. Çağdaş pazarlama yaklaşımında bir hizmet türü olan eğitimin, doğru stratejilerle pazarlanması öğrenci memnuniyetinin sağlanabilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Pazarlamada müşterilerin ihtiyaçları yönünde hizmetlerin verilmesi ile müşteri memnuniyeti sağlanabilmekte, bu bağlamda eğitim hizmetleri pazarlaması da, üniversitelerin ilgili birimleri tarafından öğrenci memnuniyeti sağlayacak uygulamaları gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Demand to private universities is increasing day by day. With increasing amount of private universities, anxiety to register qualified and successful students and compatation for these reasons caused to develope marketting strategies. Expectations of students who wants to study at universities, satisfaction of students at universitiy effects educational services which is subject of service marketting. Therefore, it is preferable if universities should review advertising, public relations, promotion and marketing processes. Main purpose of this study on students's satisfaction is review of effects of educational services marketing which is applied in rapidly growing private universities in our country. It is a goal to determine of educational marketing limits and relation between them. In this study the causality effects of the relationship between the limits are discussed. Also it is discussed level of students satisfaction how differantiate depends on students abilities and how they are effected. Survey data were analyzed with SPSS statistical program. In the analysis of data and information; factor and reliability analysis, frequency distributions and correlation and diversity analyzes were performed. Contemporary marketing approach to education, which is a type of service, with the right marketing strategies to ensure student satisfaction is a great importance. Customer satisfaction in marketing can be achieved with the provision of services depends on customers' needs. For this reason education services in marketing should include student satisfaction by the relevant departments of the universities.