Türk Sinemasında nataşalar
Natashas in Tukish Movies
- Tez No: 365824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ASİLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra ortaya çıkan işsizlik ve yoksulluk, en çok kadınları vurur. Rus kadınları, hayatlarında ilk defa kendi ülkeleri dışına çıkarak farklı sektörlerde iş bulabilmek için yoğun bir çaba içine girerler. 1989'da Sarp Sınır Kapısı'nın açılmasıyla, Türkiye'de onlara en yakın şehirler olan Artvin, Rize ve Trabzon'a giderler. Onların gidişiyle muhafazakar Doğu Karadeniz Bölgesi'nde uzun bir süre sosyal travma yaşanır. Nataşa olarak adlandırılan bu kadınlar, bölge kadını tarafından yuva yıkan kadınlar olarak görülürler. Ancak buna rağmen Türk erkeklerle Rus kökenli kadınlar arasında büyük, ateşli ve bir o kadar da dramatik aşklar yaşanır. Farklı din, farklı dil ve farklı kültürde yetişen Rus kadınları ile Türk erkeklerin, muhafazakar bir bölgede yaşadıkları aşklar çok zor ve dramatik olur.
Özet (Çeviri)
After the soviet union falls apart, the poverty hits the women the most. Russian women had to go out of their country and find different jobs, for the first time in their lives. After the opening Sarp Gates in 1989, they came the nearest cities to them: Artvin, Rize, Trabzon. After their arrival, East Black Sea Region had a social trauma because the women came from russia, saying Natasha, are seemed to be the women who crushes faimilies, by the local women. But still, turkish men and russian women had romantic but dramatic relationships. Of course these were dramatics because the russian women and contreversial turkish men could not get along well together despite their love, they had a lot of differences on religion, on politics etc.