Motivasyon ve sağlık çalışanları
Motivation and health care workers
- Tez No: 365833
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmanın amacı, sağlık örgütlerinde çalışan sağlık çalışanlarının etkili motivasyonlarının sağlanabilmesi için sağlık çalışanlarının önem verdikleri motivasyon faktörlerinin belirlenebilmesidir. Çalışmada tarihçi metot kullanılarak literatür taraması yapılmıştır. Özellikle, sağlıkla ilgili alanlarda mesleki bilgi ve deneyimlerden de faydalanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, sağlık çalışanlarının önem verdikleri motivasyon faktörleri ücret, statü, çalışmada bağımsızlık, takdir edilme, çalışılan yerin fiziki koşulları, eğitim ve yükselme imkanı olarak tespit edilmiştir. Sağlık çalışanlarının sayılan bu faktörler içinde özellikle ücrete önem verdikleri de tespit edilmiştir. Sağlık çalışanlarının önem verdikleri motivasyon faktörlerinin, sağlık yöneticileri tarafından bilinerek, sağlık çalışanlarının motivasyonlarının bu faktörlere göre düzenlenmesi, sağlık çalışanlarının çok daha kolay ve etkili motive edilmelerini sağlamaktadır. Bu durum, hem sağlık örgütü yöneticilerinin başarılarını hem de sağlık örgütlerinin verimliliklerini artırmaktadır. Sağlık örgütü yöneticilerinin motivasyon faktörlerini, yakından tanıyabildikleri çalışanlarının ihtiyaçlarına göre gerekirse birkaç faktörü birlikte kullanabilecek şekilde uygulamaları da çalışanların daha etkili ve hızlı motive edilebilmelerini sağlayabilmektedir. Sağlık örgütü yöneticilerinin çalışanlarını motive ederken dikkat etmeleri gereken bir diğer husus ise, çalışanların tümüne adil davranabilen yöneticilerin, motivasyon faktörlerini çalışanlarına uygularken de adil yaklaşabilmeleridir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to display the motivation factors which are important according to health care workers for effective motivation in health organizations. In this study annalist method and literature scanning technique is used. Especially, in health topics, the topic is supported with professional knowledges and experiences. In the result; wages, status, independence in work , recognition , and physical conditions of the work place , training and promotion opportunities have been identified as the motivational factors which are more important for health workers. Also, wages is detected as the most important motivation factor for health care workers according to the study. If health care managers can know which motivation factors are important for health care workers, health care workers can be motivated more easy and effectively with the management of motivation factors. This case, increase the success of health care managers and productivity of health organizations. Health care managers can use several motivational factors at once for motivate the employees more effectively and quickly if necessary, according to needs of the employees. Healthcare organization managers also need to pay attention while motivating employees when applying to employees motivation factors are fair to approach.